Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
HAZÁNK - KÖZÉLET

Pozitívan fogadja a mesterséges intelligencia megjelenését a magyar fiatalok többsége

Császár Dóra | 2025.04.22.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2024 őszén kutatást indított annak feltérképezésére, hogy miként viszonyulnak a 13-16 évesek a mesterséges intelligenciához – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága az MTI-vel.

A közlemény szerint az okoseszközök használata a mai gyerekeknek már mindennapi rutintevékenység; a fiatalok könnyedén tájékozódnak az online térben, és egyre magabiztosabban használják az olyan újításokat, mint a mesterséges intelligencia.

Az NMHH 2024 őszén lefolytatott, több mint ezer fiatal bevonásával készült kutatásában azt vizsgálta, hogy miként gondolkodnak a 13-16 évesek a mesterségesintelligencia-alapú eszközökről és az ezek által generált tartalmakról. A kérdőívet összesen 1197-en töltötték ki, a kutatás a nemi arányokat tekintve közel kiegyenlített volt. A legtöbb válaszadó a 13 évesek közül került ki, ők a minta 36,8 százalékát adták, túlnyomó többségük nem a fővárosban él – írták.

A válaszokból kiderült, hogy bár van bennük bizonytalanság az MI-vel kapcsolatban, mégis inkább kíváncsiak, mintsem félnek vagy tartanak tőle. A felmérésben résztvevők 98 százaléka hallott már a mesterséges intelligenciáról, több mint háromnegyedük (76,5 százalék) legalább egyszer kipróbált már valamilyen MI-alapú programot. Kiemelendőnek nevezték, hogy a gyerekek 71,3 százaléka iskolai feladat megoldásához is alkalmazta az ilyen típusú eszközök valamelyikét.

A mesterséges intelligenciát a kutatásban résztvevők nagy része az emberiség számára hasznos dolognak tartotta, a megkérdezettek közel felével (50,6 százalék) pedig már előfordult, hogy valódinak hitt egy MI által generált tartalmat, amelyről később kiderült, hogy mégsem volt valódi. Ezt támasztják alá a felmérés tapasztalatai is: a gyerekek nagy arányban nem ismerték fel az MI által létrehozott, nem valós tartalmakat, míg a személyes beszélgetések során kiderült, azt gondolják magukról, hogy a legtöbb esetben felismerik ezeket.

Forrás: MTI

Illusztráció: motionblock Storyblocks

 





0FPS