Régi mesterek nyomában
A Kékfestő Múzeum Mesterségem kékfestő elnevezésű táborának lelkes résztvevői tevékeny napokat tudhatnak maguk mögött. Mintáztak, mintakönyvet készítettek, ismerkedtek a mesterség és a Kluge család történetével.
A kékfestő mesterség a mai gyerekek számára is érdekes, igaz, egyre kevesebb helyen ismerkedhetnek meg az autentikus festési eljárással. A pápaiak szerencsések.
– Napjainkban már csak öt kékfestő műhely működik az országban, régen a pápai volt az egyik a 400 közül. Van festőkutunk, küpánk, ahol valóban indigócsáva található, és úgy gondoltam, hogy a táborban kipróbálhatnánk a kékfestés legfontosabb fázisait – mondta Martonné Csom Adél táborvezető.
A résztvevőknek nagyon tetszett a mintázás, a festés, a megfestett kendőkből aztán mintakönyvet készítettek a gyerekek. – Régen a mestereknek is volt mintakönyvük, a több ezer mintafát megszámozták, készítettek ezekkel kis méretű mintákat, amiket egy füzetben gyűjtöttek össze, amit a vásárlók megnézhettek. Tehát hogyha éppen a vásárban nem volt olyan minta, amit ők szerettek volna, akkor a mintakönyvből választottak, és elkészítették számukra a mesterek a kért anyagot.
Szerdán kirándulás szerepelt a programban, megnézték a győri kékfestő műhelyt, és készítettek egy kékfestő madárkát. A csütörtöki napra a pólómintázás tette fel a koronát, ennek különlegessége az volt, hogy nemcsak kék, hanem sárga és piros festékkel is megfestették a nyomódúcokat.
A tábort a résztvevők kiállítással zárják.