Róka garázdálkodik a Galamb utcában
Különös problémával keresték fel a Galamb utcai lakók Venczel Csabát, a városrész önkormányzati képviselőjét. Több tyúkudvarban is garázdálkodik valamiféle dúvad, nem kis kárt okozva tulajdonosaiknak. A tollas jószágot pusztító rém ugyanakkor nem biztos, hogy kizárólag a vörösbundás nemzetség tagja, hiszen több tyúknak a fejét harapták le, a tetemet pedig első körben otthagyták és csak később tűntek el mindenestől.
Molnár Gábornénak például nyolc szépen gondozott, nagytestű tyúkja veszett oda, mint mondta, legalább 50 ezer forint kára keletkezett. A „tettes” előbb leharapta a fejüket, később azonban valami el is hordta őket, sőt az elásott dögöket is kikotorta és elvitte. A szomszédban élő Dan Jánosné 100 ezer forintos kárt szenvedett, előbb kilenc tyúkját pusztította el valami hasonló módon, majd a maradék egy tyúkocskája és tizenöt csibéje tűnt el.
Egy Galamb utcai lakó világos nappal látta és le is fotózta a Schwenczel réti parkban a ravazdit, amikor pedig már nappal is betört a róka egy udvarba, a lakók Venczel Csabát értesítették és kérték segítségét.
A képviselő értesítette a Pápai Városfejlesztő Társaság Kft-t és a Közterület-felügyeletet, akik gyorsan intézkedtek. A park szélén rátaláltak a rókanyomokra és élvefogó csapdát helyeztek el a területen A szerkezet méreténél fogva úgy ejti rabságba az állatot, hogy az ne sérüljön, a VFT munkatársai 3 óránként ellenőrzik a helyszínt, ha pedig fognak rókákat, azokat a jogszabályoknak megfelelően a vadászati hatósággal együttműködve lakott területről távoli erdős helyre telepítik.
Szükség esetén folytatják a csapdázást, hiszen lehet, hogy egy egész rókacsalád költözött a Schwenczel rétre. Attól azonban nem kell tartani, hogy esetleg árva kölyökrókák maradnak a területen, melyek anyjuk nélkül elpusztulnak, hiszen a kisrókák március-áprilisban születtek és ilyenkorra már önálló életre, táplálkozásra alkalmasak. Talán éppen ezek a süldőrókák lakmároznak az itt élők csirkéiből.
A pusztítás módját tekintve azonban könnyen lehet, hogy nemcsak a vörösbundás garázdálkodik a tyúkudvarokban. A szakemberek szerint az, hogy a tyúkok fejét harapja le a támadó állat, jelentheti görény vagy nyest jelenlétét, az elhordott jószág viszont mindenképpen rókára utal.
Venczel Csaba köszönetet mondott a gyors intézkedésért és a kárt szenvedett lakókkal személyesen közölte, hogy megkezdték a védekezést a támadásokkal szemben. A képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy a csapdát bár körbekerítették a szakemberek, jelezve, hogy senki ne közelítse meg, a szülőknek különösen is figyelniük kell gyermekeikre, hogy ne menjenek a csapda közelébe. Ugyanilyen fontos, hogy a kutyákat ne engedjék szabadon a parkban, hiszen azok is beleszaladhatnak a rókák megfogására kihelyezett eszközbe.