Rollerezni jó, de figyelj a szabályokra!
Az elektromos rollerek rövid idő alatt kedvelt közlekedési eszközzé váltak. S legalább ilyen gyorsan a közlekedéssel kapcsolatos viták középpontjába is kerültek. Sokan vannak, akik a szabályokat betartva közlekednek, de ahogy más járművek esetben, úgy a rolleresek közt is vannak, akik csupán ajánlásnak tekintik a KRESZ-t. Pápán is egyre több e-rolleressel találkozhatunk, nem ritka, hogy egy-egy járművön ketten utaznak, és az is megfigyelhető, hogy a rolleresek közt egyre több a gyermek.
A roller egy kiváló közlekedési eszköz, de ahogy a közlekedés minden résztvevőjére, úgy a rolleresekre is vonatkoznak a KRESZ szabályai. A Veszprém vármegyei rendőrség nemrég a közösségi médiában közzétett bejegyzésben gyűjtötte össze az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat:
„A roller segíti a gyorsabb haladást, de ehhez kell, hogy szabályos is legyél! A roller nem utasszállító! Könnyen eleshetsz, kibillenhetsz az egyensúlyból, utassal nehezebben korrigálod a váratlan helyzetet. Lényegében nagy valószínűséggel eséssel végződik a társas utazás.
Ne csak magadra figyelj, hanem a közlekedés többi résztvevőjére is!
Fontos, hogy ne okozz balesetet, de legalább annyira fontos az is, hogy a mások által generált veszélynek ne válj áldozatává.
A közlekedés többi résztvevője számára mindig, biztonságos távolságból jól látható legyél.
Az új szabályozás szerint július 16-tól kötelező a felelősségbiztosítás 14 km/h tervezett sebesség felett a 25 kilogrammnál nehezebb rollerekre, 25 km/h tervezett sebesség felett viszont tömegtől függetlenül mindegyikre.
A balesetek elkerülése érdekében, ha e-rollerrel közlekedsz, olyan sebességgel haladj, hogy a váratlan helyzetekben is biztonságosan meg tudj állni!
Használj védőeszközöket – bukósisakot, térd- és könyökvédőt – a súlyosabb kimenetelű balesetek megelőzése érdekében!”
Illusztráció: dae jeung kim képe a Pixabay -en.