Ruha az Anna-bálra, kicsit másként

A Széchenyi István Egyetem és a Mobilis Interaktív Élményközpont közös szervezésben középiskolás lányok részére szervezett pályaorientációs vetélkedőt a Mobilisben. A vetélkedő során feladatként olyan projektmunkákat kaptak, amihez szükségük volt a digitális-, és fizika ismereteikre, és fontos volt a csapatmunka. A versenyen a Türr István Gimnázium csapata első helyezett lett.
Az Eszement elnevezésű vetélkedő egy rendhagyó, kreatív pályaorientációs verseny a természettudomány iránt érdeklődő lányoknak. A győri megmérettetésre a türrösök is neveztek.- A csapat tagjai mind 11. évfolyamos lányok, hisz ez a verseny csak lányoknak szól, akik a reál tantárgyak iránt érdeklődnek. A csapat tagjai a matematika fakultációs csoportból kerültek ki, négy 11. G-s és egy 11.A-s tagja volt a csapatunknak – mondta Szabó Ildikó felkészítő tanár. A csapat tagjai Babai Blanka, Bánkuti Boglárka, Sas Nikolett, Kiss-Goda Rebeka és Nagy Lili voltak.
A fő feladat az volt, hogy egy báli ruhát kellett tervezni és készíteni az újrahasznosítás és a technológia jegyében. A verseny előtt a résztvevőknek tartottak egy tájékoztató foglalkozást, ahol tippeket adtak a ruha elkészítéséhez, a ledek felvarrásához, a prezentáció elkészítéséhez.- Megmutatták, hogy ezeknek a ledeknek a felvarrása hogyan is készül. Elég bonyolult, elég lassan is ment sajnos, talán ezzel ment el a legtöbb időnk, mert elég precízen kellett megcsinálni, kis öltésekkel, de hála Istennek a végére sikerült megcsinálni – mesélték a lányok.
A ruhatervezés ötletét az Anna-bál adta. A diákok már előzetesen is készültek a feladatra. Vihettek alapanyagokat, amiket előre összehajtogattak, viszont ott kellett mindent megcsinálni. A verseny nem azonnal a ruhakészítéssel kezdődött.- 8.30-kor, amikor odaértünk, akkor először egy szabadulószobával vártak minket, így bevezetve minket a versenybe, ott először is egy mondatot kellett megfejteni dekódertárcsa segítségével, utána meg kellett keresni a mondat segítségével egy almát, és annak kellett kiszámolnia a sűrűségét. Szerencsére mivel négyen fizika fakosok vagyunk, ez ment. Miután kiszámoltuk a sűrűséget, utána kaphattuk meg a laptopot, amivel tudtunk később dolgozni. A prezentációt, illetve a programozást is azon tudtuk megcsinálni – mondta Babai Blanka.
A ruha szoknyarészén voltak a LED-ek. Például, ha megrázták a ruhát, akkor villogtak a fények, vagy például hőmérsékletre és tapsra is tudott reagálni a LED. A felső részt tervezték a türrösök az újrahasznosítás jegyében.- Előzetesen itt az iskolában báli plakátokból meghajtogattuk a felső részét. Nagy hangsúlyt fektettünk az újrahasznosításra, ezért régi, a rajzteremben talált rajzokból készült a felső másik fele. Ott a helyszínen a felsőt még kiegészítettük gyöngyökkel, ragasztottunk, tűzőgépet is használtunk, varrtunk, előre készült horgolt kesztyűk is voltak, még a vonaton útközben is virágokat horgoltunk – mondta Kiss-Goda Rebeka.
A nem kis feladathoz 4 óra állt a résztvevők rendelkezésére. A táskát is az újrahasznosítás jegyében alkották a türösök, de nem volt egyszerű kihívás a medál elkészítése sem.- Még ott a helyszínen tudtunk meg plusz egy feladatot, az Anna-bálnak egy fő jelképe a szívecskemedál, így még ott el kellett készíteni. A lányok elmondták, hogy izgalmas és jó feladat volt a ruha elkészítése, igazi csapatmunka, amit nagyon élveztek, s természetesen nagyon örültek az első helyezésnek. A türrös csapatnak annyira tetszett ez a megmérettetés, hogy megfogadták, jövőre ismét neveznek erre a vetélkedőre.
Forrás: https://mobilis-gyor.hu/galeria/eszement-lanyok-versenye-2025