Sírkő tisztítási praktikák
Szódabikarbóna, ecet vagy szappanos víz. Mindegyik a segítségünkre lehet akkor, ha nem bízzuk szakemberre a munkálatokat.
Közeledik a Halottak Napja. Ilyenkor még azok is sokkal többet rendezik a nyughelyek környezetét, akik amúgy is gyakran látogatnak el szeretteik végső címére. Persze olyanok is vannak, akik szinte kizárólag ezekben a napokban érkeznek koszorúval.
Nem csat szépít, állapot megőrző is
Túl az esztétikán nagyon fontos, hogy a megfelelően ápolt, gondozott síremlék, hosszú távon lehet szép.
Műkő tisztítása
A műkőből készült sírkövek esetén kerülni kell az erőteljes súrolást, így mellőzd például drótkefét. Használj egy puha kefét és enyhe szappanos vizet használni. Makacs szennyeződés esetén szódabikarbónával tisztítsd, de ne dörzsöld erősen a felületet.
Gránit sírkő tisztítása
Használhatunk enyhe szappanos vizet vagy speciális gránittisztító szereket is.
„Fontos azonban, hogy a gránit sírkő tisztításakor semmi esetre se használjunk savas tisztítószereket, mivel ezek károsíthatják a gránit felületét. A sírkő tisztítás ecettel tehát itt mindenképpen kerülendő”
– hívja fel rá a figyelmet a homeandstyle.hu. Puha kefét vigyél magaddal és a tisztítás után alaposan öblítsd le a felületet.
Márvány sírkő tisztítása házilag
Elegáns, de kényes anyag. Kerülni kell a savas tisztítószereket, ezek elszínezhetik. Enyhe szappanos vizet vagy speciális márványtisztító szert használj. Puha ruhával dörzsöld a felületet át.
Az elegy különösen a makacs szennyeződésket oldhattja, de óvatosan használd, főleg ne erős dörzsöléssel. Nehogy megkarcolja a síremléket. Segít, ha mohával, algásodással kell megküzdenünk egy beton sírkő tisztítása során. A tisztításhoz készítsünk egy pasztát szódabikarbónából és vízből, amelyet finoman dörzsöljünk a szennyezett felületre. Hagyjuk néhány percig hatni, majd egy puha kefével dörzsöljük át a felületet, végül alaposan öblítsük le vízzel. Hasznos lehet moha vagy éppen rozsdafoltok ellen is.
Addig keverjük amíg egy sűrű pasztát kapunk. Ezt vigyük fel a rozsdafoltra, hagyjuk hatni néhány percig, majd finoman dörzsöljük át a felületet egy puha kefével. A mohás szennyeződések eltávolításához készítsük el a fenti szódabikarbónás, ecetes oldatot vízzel, permetezzük a mohás területre, és hagyjuk állni, majd kefével távolítsuk el a mohát.
(forrás: homeandstyle.hu/fotó: illusztráció, pixabay)