Sokak mumusa – Hajnalban óraátállítás
Holnap egy órával többet alhatunk, ugyanis kezdődik a téli időszámítás, hajnali 3 órakor vissza kell állítani az órákat 2 órára. Sokan vannak, akiket bosszant a nyári és a téli időszámítás váltakozása, akik nehezen alkalmazkodnak az évi kétszeri óraátállításhoz, de olyanok is akadnak szép számmal, akik számára mindez nem jelent problémát.
Az időszámítások váltakozását a világ számos országában bevezették, de miért is kell évente kétszer átállítanunk az órákat?
Ha az óraátállítás eredetét kutatjuk, egészen a 18. századig kell visszatekintenünk. Egyes források szerint az ötletgazda maga Benjamin Franklin volt. A híres amerikai feltaláló a Nap járásához szerette volna igazítani az emberek életritmusát, főként a gyertyahasználaton szeretett volna spórolni a nyári időszámítás bevezetésével. Az első próbálkozások után valójában csak az első világháború idején terjedt el széles körben az óraátállítás szokása, akkor energia- és üzemanyagtakarékossági szempontok indokolták bevezetését. Az intézkedés egy ideig be is váltotta a hozzá fűzött reményeket, sőt egyes kutatások szerint akkoriban az üzletek forgalmának növekedését és a bűnözés visszaszorítását is szolgálta. Mára azonban bebizonyosodott, nem feltétlenül pozitívak az óraátállítás hatásai. Éppen ezért – és azért, mert az emberek többsége kifejezetten ellenzi az óraátállítást – az Európai Unióban évekkel ezelőtt döntés született annak eltörléséről. Az időpontot azonban nem határozták meg, így egyelőre velünk marad sokak mumusa, a nyári és téli időszámítás váltakozása.