Széchenyi lájk
Mármint arra, hogy leveleit a mai kor embere akár online is elolvashatja. Pedig de!
A készülő nyomtatott kiadás mellett online elérhető adatbázisban is közzéteszi Széchenyi István levelezését az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete. Az 1825 decemberéig tartó első időszakból származó 549 levél már olvasható.
A felbecsülhetetlen értékű forrásanyag most már könnyedén elérhető történészek, kutatók vagy csupán hobbi érdeklődők számára.
A hatalmas irathagyaték jelentős részét levelezése teszi ki
A gróf által írott mintegy 4800-5000, jelenleg ismert levél nagy része főként az 1830-1840-es években, alkotótevékenysége legaktívabb időszakában, közéleti tevékenységével összefüggésben keletkezett.
Közgyűjtemény őrzi a dokumentumokat
Jelenleg a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában és a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának Kézirattárában találhatók meg a becses levelek, emellett jelentősebb gyűjteményt őriz az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattára, az esztergomi Duna Múzeum és a soproni Storno-ház.
Nyelvek randevúja levélen belül
A Széchenyi-levelezés kiadásának különleges nehézsége a nyelvi tarkaság, hiszen olykor egy levélen belül keveredett a magyar, a német, a francia vagy akár az angol. A levelek átírásánál szöveghűségre törekszenek a kutatók. A levelekhez szövegkritikai lábjegyzet, valamint magyarázó tartalmi végjegyzet is készül. A már feldolgozott és elérhető levelek nagyrészét szüleinek írta.
(Schöfft József, Schöfft Ágoston festményéről – 1836, részlet)