Találkozhattak Jókaival

Találkozz Jókaival! címmel hirdetett programot a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek Könyvtára. A Jókai emlékév kapcsán szervezett eseményen az érdeklődők megtekinthették a nagy íróhoz köthető eredeti dokumentumokat. Ezek az értékes ritkaságok láthatóak lesznek a református könyvtár hamarosan nyíló Jókai-kiállításában is.
A Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója, Gerecsei Zsolt köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, azért szervezték meg ezt a programot, hogy a könyvtár tulajdonában levő eredeti dokumentumokat megismerhessék az érdeklődők. Az asztalon elhelyezett kincsek között kiemelt helyet kapott az armális, azaz a nemességet igazoló oklevél. Ezt 1668-ban kapta a Jókai család őse, Ásvay Mihály. Az oklevélről részletes előadást tartott Hudi József, a református levéltár vezetője. Ezt követően Schilde René, a református könyvtár vezetője mesélt az érdekes dokumentumokról. Szólt többek között természetesen az Érdemkönyvről, de az igazgatói naplóról is, különös tekintettel az 1841-42-es tanévre.
– A főiskola igazgatója ebbe jegyezte be a diákok mulasztásait. Petőfi neve Petrovics Sándorként vagy tucatszor szerepel benne, de Jókai neve is két helyen szerepel, mind a kettő a tanév végén. Van egy olyan bejegyzés, hogy első ízben istentiszteletről hiányzott, illetve hogy leckét mulasztott. Viszont ez nem bizonyítja azt, hogy Jókai valótlant állított volna, amikor azt írta édesanyjának, hogy semmi rosszat nem tett, mert nem megy sehova. Itt valószínűleg arról van szó, hogy tudjuk azt Mikszáth Kálmántól is, hogy Jókai nem várta meg Pápán a tanév végét 1842 nyarán, merthogy betegeskedett, és a családja annyira megijedt, hogy a bátyja eljött érte, és még a tanév vége előtt hazavitték. Valószínűleg már nem is volt itt Pápán és ezért került be ide, hogy nem volt ott az istentiszteleten – mondta Schilde René.
A dokumentumok között volt aprónyomtatvány, könyv és rajzok is, valamint kéziratok, így például a Kőszívű ember fiainak egy fejezetének kézirata is A Kőszívű ember fiai fejezeteinek a kézirata elég sok gyűjtemény birtokában van, szerte van az országban. Az egyik fejezet éppen nálunk van itt Pápán a református gyűjteményekben, de arra nézve, hogy miként került ide, nincs információ.
A református gyűjteményekben a Jókai bicentenárium kapcsán több programot is szerveznek. – Ez a mai alkalom egy beharangozó, aminek az a célja, hogy ráirányítsuk a figyelmet arra, ami majd az egyik nagy attrakció lesz, a Jókai kiállításra, ami itt a könyvtárban, az olvasóteremben valósul majd meg, kiegészítve a Petőfiről meglévő kiállítást, tehát tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy hamarosan nemzeti irodalmunk két nagyságának egymás mellett két állandó kiállítása lesz – mondta az igazgató. Ezt a kiállítást a Múzeumok Éjszakáján nyitják meg, de szerveznek még tudományos konferenciát, s készül egy könyv is a Mi Jókaink címmel Mezei Zsolt tollából, tudtuk meg Gerecsei Zsolttól.