Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
TECHNIKA

Te megtudod különböztetni a whiskyket, mert az MI-nek nagyon megy

Farkasdi Gyula | 2024.12.28.

Az ízek leírása vagy a kémiai adatok segítségével a mesterséges intelligencia meg tudja különböztetni a különböző országokból származó whiskyket, és azonosítani tudja az összetevőket.

A szín, az illat, az íz és a kémiai összetevők mind felhasználhatók a whiskyk megkülönböztetésére

 

A mesterséges intelligencia meg tudja különböztetni a skót whiskyt az amerikai whiskytől, és megbízhatóbban azonosítja legerősebb összetevőit, mint a humán szakértők – az italok kóstolása helyett adatokat használ.

 

Andreas Grasskamp és munkatársai, ??a németországi Fraunhofer Institute for Process Engineering and Packaging IVV-től egy OWSum nevű, mesterséges intelligencia molekuláris szag-előrejelző algoritmust hoztak létre különböző whiskyk leírására.

Egy tanulmányban 16 mintát – kilencféle skót whiskyt és hétféle amerikai bourbont vagy whiskyt – megbízták az OWSumot azzal, hogy a két nemzet italait az ízük kulcsszavas leírása alapján különböztesse meg egymástól, mint például virágos, gyümölcsös, fás vagy füstös. Csak ezeket használva a mesterséges intelligencia csaknem 94 százalékos pontossággal meg tudta állapítani, melyik országból származik az ital.

Mivel ezeknek a szeszes italoknak az összetett aromáját számos kémiai vegyület hiánya vagy jelenléte határozza meg, a kutatók egy 390 molekulából álló referenciaadatkészletet is betápláltak az MI-be, amely általában a whiskyekben található. Amikor megadták a gázkromatográfiás–tömegspektrometriás AI-adatokat, amelyek megmutatták, hogy mely molekulák vannak jelen a mintapárlatban, az OWSum 100 százalékra növelte az amerikai és a skót italok megkülönböztetésének képességét.

 

Az olyan vegyületek, mint a mentol és a citronellol, az amerikai whisky számára kitűnő meghatározást jelentettek, míg a metil-dekanoát és a heptánsav jelenléte a skótokra utalt.

 

A kutatók az OWSum-ot és egy neurális hálózatot is tesztelték, hogy képesek-e megjósolni az öt legfontosabb szagkulcsszót a whisky kémiai tartalma alapján. A tökéletes pontosság 1-től 0-ig a következetes pontatlanságig az OWSum 0,72-t ért el. A neurális hálózat 0,78-at, a humán whisky szakértői teszt résztvevői pedig csak 0,57-et értek el.

„Az eredmények alátámasztják azt a tényt, hogy ez egy bonyolult feladat az emberek számára, de bonyolult feladat a gépek számára is – de a gépek konzisztensebbek, mint az emberek” – mondja Satnam Singh csapat egyik tagja,  aki szintén a Fraunhofer Institute munkatársa. "De ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség emberekre: szükségünk van rájuk, hogy kiképezzék a gépeinket, legalábbis most." 

Egyik modell sem veszi figyelembe a molekulák koncentrációját, csak azok hiányát vagy jelenlétét, amit a kutatók szetretnének orvosolni, és ami még nagyobb pontosságot eredményezhet.

 

Grasskamp szerint az ilyen mesterséges intelligencia eszközöket fel lehetne használni a lepárlóüzemek minőségellenőrzésére, vagy új whiskyk kifejlesztésére, valamint a csalók felderítésére.

De használhatók „mindenre, ami szagú”, például más élelmiszer- és italgyártásra vagy a vegyiparban.

 

Forrás: NewScientist

Képek: Pixabay

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: