Vajon csontról álmodik?
De az emberekkel ellentétben nem kérdezhetjük meg őket egyszerűen, hogy mit álmodtak, amikor felébrednek. Íme néhány állatorvosoktól származó meglátás arról, hogy miről is álmodhatnak a kutyák.
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is megtapasztalják a gyors szemmozgásos (REM) alvást, ami az alvás legmélyebb fázisa, ahol általában álmodni szoktak.
Ha a REM és az álmodás ugyanúgy működik a kutyáknál, mint az embereknél, akkor valószínűleg a mindennapi kutyás élményeikről álmodnak– mondja M. Leanne Lilly, a The Ohio State University College of Veterinary Medicine klinikai adjunktusa és a viselkedési orvostudományok részlegvezetője.
Az egyik kísérletben a kutatók ideiglenesen kikapcsolták a kutyák ponsát, az agynak azt a részét, amely alvás közben gátolja a nagy izmok mozgását. Nagyon óvatos körülmények között megfigyelték, ahogy az alvó kutyák álmosan eljátsszák álmaikat. Az állatok ugyanúgy viselkedtek, mint aktív állapotban – például képzeletbeli madarakat kergettek.
A kutyáknak lehetnek rossz álmaik, vagy a negatív érzelmekkel kapcsolatos álmaik, mondja Carlo Siracusa, a Penn Vet klinikai viselkedésgyógyászatának docense és a Ryan Kórház társállatokkal foglalkozó viselkedésgyógyászati részlegének igazgatója.
A szemhéjak vagy a mancsok rángása gyakran előfordul, de más jelek is utalnak arra, hogy rémálmuk van:
• izzadó mancsok
• morgás vagy ugatás
• nyüszítés
• gyors légzés
• feszült állkapocs
Ha úgy gondoljuk, hogy kedvencünk épp rémálmot lát, ne ébresszük fel, mert a tájékozódási zavar vagy félelem miatt agresszívan reagálhat, mondja Siracusa.
Még az embereknél is előfordulhat, hogy harciasak leszünk a rémálomból az ébrenlétbe való átmenet során, csak mi sokkal jobban meg tudjuk gátolni a nem megfelelő vagy nemkívánatos viselkedést, mint a kutyák.− mondja Lilly
A rémálmok általában nem adnak okot aggodalomra. Ha azonban úgy tűnik, hogy sokkal gyakrabban fordul elő, érdemes lehet állatorvoshoz vinni a kutyát. Siracusa szerint a rossz álmok összefüggésbe hozhatók alvászavarokkal.
A kutyákról álmairól sok mindent nem tudunk, de íme néhány érdekes tény:
• A kistestű kutyák gyakrabban álmodnak, mint a nagytestűek. A nagytestű kutyák viszont hosszabb ideig álmodnak.
• A kutyák körülbelül feleannyi időt töltenek az alvás REM szakaszában, ahol az álmodás feltételezhetően zajlik, mint az emberek.
• A kölyökkutyák többet álmodnak, mint a felnőtt kutyák, valószínűleg azért, mert rengeteg új információt kell feldolgozniuk éjszaka.