Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Virágaink védelméért – a rendszeres gondozás most különösen fontos

Huszár Hajnal | 2024.08.16.

Nemcsak minket embereket, hanem minden élőlényt megvisel a hosszan tartó forróság. A növények is szenvednek a hőségtől, a virágoskertek tulajdonosai pedig idén különösen sokat küzdenek azért, hogy a tavasz végén elültetett egynyáriak, az évek óta szépen fejlődő kerti- és balkonnövények megmaradjanak a rendkívüli kánikulában és továbbra is üde színfoltként pompázzanak. 

A 40 fokhoz közelítő csúcshőmérsékleteket produkáló időszakban különösen figyeljünk oda virágainkra is – javasolja Csizmazia Szilveszter, a város egyik ismert dísznövénykertészetének tulajdonosa. Mint mondta, az öntözés és a tápanyag utánpótlás a legfontosabb tennivalónk a növények megvédésére.
-Sokan azt gondolják, hogy melegben nem lehet öntözni, de ez így nem igaz! Arra kell csupán figyelnünk ha napközben öntözünk, hogy ne legyen túl nagy különbség az öntözővíz és a levegő hőmérséklete között, vagyis, ha csapvízzel öntözünk, kicsit langyosítsuk meg – tanácsolta a szakember. Az azonban igaz, hogy az esti öntözésnél kisebb a párolgási veszteség, míg a napközbeni öntözésnél a kijuttatott víz akár 50 százaléka is elpárologhat és nem táplálja a növényt.

Arra is felhívta a figyelmet, a most divatos, balkon korlátjára felakasztható kicsi edényekbe kevés föld fér a növénynek és kellő mennyiségű vizet sem tud felvenni, ez problémát okozhat a hőségben. Ilyenkor napi kétszeri öntözésre is szükség lehet. Fontos, hogy az ültetőedény alján legyen lyuk, amin a felesleges víz kifolyhat, hiszen a pangó víz hamarabb öl, mint a szárazság. Jó módszer, ha öntözés előtt megemeljük a cserepet, a súlyából ugyanis következtethetünk arra, hogy mennyire van kiszáradva a benne lévő föld. A túl száraz talaj nem tudja felvenni a vizet, ezért ilyenkor érdemes egy vödörbe vizet tenni, abba belehelyezni a cserepet, hogy a föld fel tudja szívni a nedvességet.

Az egynyári növényeket jellemzően jó vízáteresztő talajba teszik, ezeken azonban átfut a víz, így hiába öntözünk, a kellő nedvességet nem kapja meg a növény, erre is jó ez a fajta áztatás.
A mulcsolás szintén hasznos módszere a talaj kiszáradása elleni védekezésnek, ezt már a kisebb cserépbe ültetett növények esetében is javasolja a szakember, hiszen azzal védjük a talajt a roncsoló UV sugárzástól.
-A növények rendszeres tisztítása is fontos, vagyis a félig vagy teljesen elnyílt virágokat le kell csípni a szárról, hiszen azok már nem díszítik a növényt, de vízre továbbra is szükségük van, így kevesebb jut a még szép virágoknak. Ezt egy futómuskátlinál, petúniánál akár napi rendszerességet is jelenthet. 

 A szabadföldi növényeknél nem szükséges a napi öntözés – mondja a kertész -, két-három naponta viszont nagyobb mennyiségű vizet kell adnunk nekik. Így a növény nem lustul el és mélyebbre növeszti a gyökereit a vízért.
-Az öntözés mellett locsolással néha érdemes lemosni a port a levelekről, virágokról, hiszen az gátolja a fotoszintézist. Ezt azonban az esti órákban kell végezni, amikor már nincs nagy hőség!
Csizmazia Szilveszter a tápoldatozás fontosságára is felhívta a figyelmet, a zárt termesztőközegben tartott növények esetében hetente kell pótolni a tápanyagokat.

A füvesített udvarok szintén gondozást igényelnek a forróságban, a legfontosabb itt is az öntözés. Ahol nem égett ki a gyep a júliusi hűség idején, ott még a rendszeres vízutánpótlással megőrizhetjük az üde zöld pázsitot. Jótanácsként azt javasolta a szakember, hogy kánikula idején ne nyírjuk le 3-4 centiméteresre, hagyjunk a füvet 6 centisre, ez is árnyékolja a talajt. De jó módszer az is, ha a nyesedéket nem gyűjtjük össze, így az mulcsként funkcionál. 
 




Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: