Virágos Magyarország – szakmai zsűri értékeli a várost
Idén 31. alkalommal indítja útjára a Virágos Magyarország versenyt a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ). A megmérettetésre önkormányzatok nevezhetnek. A kezdeményezés 1994 óta töretlen népszerűségnek örvend. A verseny célja, hogy olyan vonzó településképek épüljenek, amelyek kialakítása a fenntartható fejlődés jegyében történik. Az előző évekhez hasonlóan az önkormányzat idén is nevezett a Virágos Magyarország versenyre. A környezetszépítő megmérettetés szakmai zsűrije ma látogatott Pápára, hogy élőben is megtekintse és értékelje a közterületek rendezettségét.
A találkozó a Városházán egy prezentációval kezdődött, a szakemberekből álló zsűrit Unger Tamás alpolgármester, Kádár Stela, a Pápai VFT. Kft. ügyvezetője és Németh Kornél kertészmérnök fogadta, ők mutatták be a városfejlesztés terén elvégzett munka eredményeit és a következő időszak tevékenységét meghatározó koncepciókat.
Ezt követően a zsűri városnézésre indult, hogy élőben is megtekintsék a közterületeket.
Unger Tamás elmondta, a város számára fontos, hogy évről évre részt vegyen ezen a versenyen.
-Egyrészt olyan tapasztalatokat tudunk szerezni, ami a városüzemeltetését, fejlesztését tudja hosszútávon is szolgálni. Olyan jó gyakorlatokat tudunk ellesni ezeken a tapasztalatcseréken, amelyeket aztán be tudunk építeni a városüzemeltetésbe. A Virágos Magyarország elnevezés egy kicsit talán félrevezető, mert ez nemcsak arról szól, hogy milyenek a közterületeink, hanem a fenntarthatóságról, az energiagazdálkodásról, a közvilágításról, a környezetvédelemmel kapcsolatos motivációról is. A zsűri ezeket is pontozza és díjazza – emelte ki, majd hozzátette, a zsűrivel való beszélgetések jó tapasztalatcserék lehetnek, hiszen mi is tanulhatunk az ő ötleteikből és ők is a mi jó gyakorlatainkból.
Kádár Stela kiemelte, közel húsz helyszínt mutattak meg a Virágos Magyarország zsűrijének.
-Természetesen a Fő téren, a Kossuth utcán is jártunk, s nagy büszkeségünk a Külső-Várkert és a Várkerten belüli növényzet, amit szintén megmutatunk, de a Schwenczel-réten, a Szent István úton és az Erzsébet-ligetben, az emlékműnél is jártunk – tudtuk meg az ügyvezetőtől, aki elárulta, a bejárás során szakmai tapasztalatokat is váltottak egymással, s olyan ötletekkel is gazdagodtak, amelyeket a jövőben szeretnének hasznosítani.
A zsűri egyik tagja, Lángi Judit elmondta, most már sokkal többrétű a szempontrendszer, ami alapján a zsűri értékeli a nevezett településeket.
-Ma is a legfontosabbak a növények, de nagyon fontos szemponttá vált a környezettudatosság, a fenntartható szemlélet, a vízgazdálkodás, a hulladékgazdálkodás, az energiahatékonyság. Tehát nagyon sok mindent érintünk a látogatásunk során és egy meghatározott rendszer szerint pontozzuk a városokat, falvakat – zárta gondolatait a zsűritag.
A megmérettetés eredményhirdetése ősszel várható.