Zsinórban negyedszer járnak Pápán a legjobb helikopter pilóták
A többnemzeti Helikopter Harcászati Oktató-képző Gyakorlat befogadása és kiszolgálása hazánk Európai Uniós szerepvállalásából fakadó, magas
prioritású feladata.
Magyarország 2012-ben csatlakozott a Helikopter Gyakorlatok Programhoz, 2020-ban pedig az HTIC-hoz. A csatlakozással hazánk 2029-ig vállalta a kurzus repülö fázisának befogadását,amelyre első alkalommal 2021-ben került sor. Az idei zsinórban a negyedik tanfolyam,amelyet Pápán az MH 47.Bázisrepülőtéren tartanak.
A szerdai sajtóeseményen elhangzott, a Többnemzeti Helikopter Kiképző Központ égisze alatt futó program a helikopter személyzetek legmagasabb szintű harcászati képzését valósítja meg, ez az uniós tagállamok helikoptervezetőinek ,,Top Gun”-ja. Rickard Rörberg ezredes, a HTIC-24 vezető instruktora azzal indokolta ezt a jelzőt, hogy a pilóták legjobbjai vesznek részt a kurzuson és itt még jobbá válnak. Ők itt valóban a legjobbak.
Simon Zsolt ezredes elmondta, a HTIC egy évente megrendezett héthetes képzés, melynek első négyhetes földi fázisát, az elméleti és a szimulátoros kiképzést Portugáliában, míg a befejezoő háromhetes repülő fázisát a pápai katonai repülötéren hajtják végre. A résztvevők komoly fizikai és mentális igénybevételnek vannak kitéve, az oktatók folyamatosan figyelik és értékelik őket.
A Pápán zajló háromhetes repülő fázis során a személyzeteknek különböző harcászati kötelékmanővereket, vadászgép és légvédelmi rendszerek elleni manővert, illetve rádióelektronikai zavarás elleni védekezést, konvojkísérést és gépjárműfeltartóztatást kell végrehajtani. A képzés csúcspontjaként egy komplex légiművelet tervezése és végrehajtása a feladat: vadászgépekkel és szárazföldi erökkel közösen kell harcászati feladatot megoldaniuk a leendő helikopter harcászati oktatóknak.
A HTIC programban képzett helikopter harcászati oktatók szakmai tudása nagymértékben hozzájárul a nemzeti helikopter harcászati képzési rendszer jövöbeni kialakításához, ezen túlmenően alapfeltétele az MHTC-ben vállalt kötelezettség teljesítésének.
A gyakorlaton oktatókkal vesz részt Ausztria, Hollandia, Németország és Svédország. Szárazföldi csapatokkal pedig Magyarország és Szlovénia támogat.
HTIC-24 helikopterei: Magyarország: Airbus H145M, Airbus H225M; Portugália: EH-101 Merlin; Szlovákia: UH-60 Black Hawk;Németország: Sikorsky CH-53,NHIndustries NH-90
Az ellenerőt Csehország biztosítja Aero L-159 Alca tipusú szubszonikus könnyű, harci és kiképző-gyakorló repülőgéppel.