„…a magyarok a legjobbak…”
A történetírás szerint a limanovi csatában a német, osztrák és lengyel katonák mellett a magyar huszárok és a honvédek példamutató hősiessége kivívta a harcoló felek elismerését. A csata után a keleti front német parancsnoka, Paul von Hindenburg azt kérte Franz Conrad von Hötzendorftól, hogy küldjön még pár magyar hadtestet a frontra. Conrad erre a többieket megvédve röviden azt felelte, hogy „Mind egyforma.” A viszontválasz sokat elárult, hiszen Hindenburg csípősen ezt mondta: „Sajnálhatja, ha nem vette észre, hogy a magyarok a legjobbak.” Ez a vezérgondolata a Pápai Hősök Napja idei rendezvényének, mely ma délelőtt a Huszár Közösségi Házban konferenciával kezdődött.
Bolla Kálmán, a Pápai Huszár Egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd Székely Tibor hagyományőrző huszárezredes nyitotta meg a konferenciát. A Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a megemlékezések felidézik a dicső múlt történéseit és feledhetetlenné teszik a hősök áldozatát, melyek így a lelkekben ma is élnek.
Az első előadó dr. Bene János, a nyíregyházi Jósa András Múzeum nyugalmazott igazgatója volt, aki természetesen a nyíregyházi huszárok dicső tetteiről beszélt. Kiemelte, hogy a kozákok először a nyíregyházi huszárok vitézségét látva nevezték el őket vörös ördögöknek – a ruházatuk színére és elszántságukra, hősiességükre utalva.
Nyíregyházáról egy kiállítás is érkezett Pápára, egy látványos tablósorozat mutatja be többek között a huszárok felszerelését, életmódját, a galíciai front küzdelmeit. A tárlókban pedig egyenruhák, kiegészítők, fegyverek kaptak helyet.
A sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum igazgatója, Takács Zoltán Bálint a limanovai csatáról tartott előadást, melyet 1914. november28. – december 18. között Galíciában Limanowa mellett vívtak meg. Eredményeként az osztrák-magyar csapatok megállították a Krakkó felé áttörni készülő orosz csapatokat, az „orosz gőzhengert”. A lengyelek is nagy jelentőséget tulajdonítanak a győzelemnek, hiszen úgy tartják, hogy a magyar huszárok mentették meg őket az orosz uralomtól.
Dr. Kranzieritz Károly főhadnagy pedig a gorodoki ütközetről beszélt, melyben a pápai huszárok is rendkívül hősiesen küzdöttek – nagy áldozatot hozva. Az MH Parlamenti Államtitkárság Titkárságának munkatársa a téma kutatója, mint mondta, a Satanowban történtek számos huszár, dragonyos életébe kerültek, de jelentős veszteség történt lóban és eszközben is. A huszárlovak napi 6-8 órás igénybevételt bírtak, itt pedig több napon át nyereg alatt voltak, kimerültek.
A gorodoki lovasroham kudarcát két szóban lehet a legjobban összefoglalni, mondta: türelmetlenség és óvatlanság. A rendelkezésre álló információkból az derül ki, hogy több döntést a megfelelő információk hiányában hoztak meg, minden elővigyázatosságot rnellőzve. A rohamot végrehajtó huszárok mindent megtettek, hogy végrehajtsák a lehetetlen feladatot, példát mutatva bátorságban, kötelességtudatban, hazaszeretetben.
A konferencia zárásaként Bolla Kálmán, a Pápai Huszár Egyesület elnöke koszorút helyezett el a néhai huszárezred legénységi épületének falán levő emléktáblánál.