…ha táncolok, mosolyog a szívem…
40+2 éves a Pápai Vadvirág Művészeti Egyesület. 1981-ben néhány lelkes néptáncos Baán Éva vezetésével létrehozott egy csoportot, mely aztán az évek múlásával a munkának, a kitartásnak és a lelkesedésnek köszönhetően egyre növekedett létszámban és tudásban is. Lassan 25 éve már, hogy a Müller házaspár átvette a csoport művészeti vezetését, s nekik köszönhetően az utánpótlás intézményi háttere is biztosított. Vadvirágos hagyomány, hogy öt évente jubileumi műsorral ünnepel a csoport, most ugyan a járványhelyzet kicsit késleltette a gálát, de nem maradt el – ez a magyarázata a +2 évnek.
…ha táncolok, mosolyog a szívem… – ezt a címet kapta a jubileumi rendezvény, hisz ahogy az alapító és a művészeti vezetők egybehangzóan elmondták, a 42 év alatt voltak hatalmas sikerek és nagy kudarcok is, voltak hullámhegyek, de hullámvölgyek is, de mindig azon igyekeztek, hogy ebből a közönség semmit ne vegyen észre. A gálaműsort a Városi Sportcsarnokban tartották. A talpalávalót Németh Dénes és barátai és a Pántlika zenekar húzta.
A rendezvényt az est védnöke, dr.Áldozó Tamás polgármester nyitotta meg. Mint mondta, Pápán a néptánc értelmezhetetlen a Vadvirág nélkül. – A Vadvirág hordozza a mintát, jelenti a mestereket, akik megküzdöttek a tudásért, hogy továbbadhassák azt. A Vadvirág jelkép. Jelképe annak a kezdeményezésnek, ami óvatosan indult, a kitartó munkának köszönhetően terebélyesedett, ma már pedig intézményesült – mondta a városvezető, majd hozzátette: – A nagy teljesítményekben pokolian sok munka van. A Vadvirág teljesítményében immár több mint négy évtized erőfeszítése összegződik. A legfiatalabbak mozdulataiban is ott vannak az öregek, minden koreográfiában ott van az is, aki ennek a közösségnek valaha is a tagja volt. Isten éltesse a pápai néptáncosokat, sokasítsa, erősítse a Vadvirág érdemdús közösségét! – gratulált az ünnepeltnek a polgármester.
A műsor két részből állt. Az első részben elsősorban az utánpótlás csoportok és a szeniorok műsorát élvezhette a közönség. Volt ovis játékfűzés, a Pipitér somogyi összeállítással lépett fel, a Nefelejcs csoport és a Pipacsok pedig már a Vadvirág közvetlen utánpótlásaként ropták. A szenior táncosok tardoskeddi koreográfiával készültek a gálára. Az ünnepre meghívást kaptak a viski és az ógyallai táncosok is. Sajnos Kárpátaljáról nem tudott jönni a csoport, a felvidékiek viszont szerencsére jelen tudtak lenni az alkalmon. Deme László, a Bellő Néptáncegyüttes vezetője elmondta, hogy nagy öröm számukra, hogy a nemzeti összetartozás napján szervezett gálaműsor részesei lehettek. A műsor második részében a Cselédkorzó című táncszínházi előadást láthatta a közönség.
A jubileumi műsorban felléptek a Vadvirág egykori, mai és jövendőbeli táncosai is. Az alapító Baán Éva is ott táncolt a színpadon, mint mondta, 14 taggal indultak, akkor még csak nők. Lendvai Ernőné Mária néni vállalta a csoport szakmai vezetését, később aztán Ruppert László vette át tőle ezt a feladatot. Számos szakmai díjat tudhat magáénak a csoport, megkapták az amatőr művészeti csoportok néptáncosok körében legmagasabb szakmai díját, de átvehették Pápa Város Díszoklevelét, valamint szerepelnek a települési értéktárban is, részei a város kulturális örökségének.