Ítélet a színpadon
Az S. K. Társulat tegnap este mutatta be legújabb darabját, Agatha Christie Ítélet című bűnügyi történetét, melynek műfaja nem volt eddig jellemző a csapatra. Az előadást, amelyet már többször elhalasztottak a járványhelyzet miatt, a Jókai Mór Művelődési Központ színházterében vitték színpadra.
Londonban él Karl Hendryk professzor, kerekesszékhez kötött feleségével és annak unokahúgával. Barátjuk, aki mellesleg orvos, segít könnyebbé tenni Ánya Hendryk egyre romló állapotával járó nehézségeket. Megszokott, egyhangú mindennapjaikba egy napon beállít egy fiatal, energikus, céltudatos diáklány. És megváltozik minden…
A rendező, Szabó Dávid elmondta, Budapestről ingázott a próbákra. A csapat rendkívül jó, összeszokott. A tagok nagy részét jól ismerte, ám voltak új arcok, beugrósok is.
– A legtöbb ember valószínűleg arra számított, hogy egy krimit lát majd, hiszen Agatha Christie arról híres, ám ez inkább lélektani előadás volt – emelte ki a rendező.
A darabban Sz. Juhász Klára Ánya Hendryk karakterét alakítja. A hölgy egy gyógyíthatatlan betegség miatt vált olyanná, amilyen.
– Nehéz volt megformálni a karaktert, hiszen egy kicsit túl is lehetett játszani, erre kellett ügyelnem, hogy megtartsam, hogy ne essek túlzásokba – tudtuk meg Sz. Juhász Klárától, aki hozzátette, ő már régóta vágyott arra, hogy egy komolyabb hangvételű darabot is színpadra állítsanak, kíváncsi a közönség véleményére. Ez nem egy tipikus Agatha Christie-darab, hiszen nem a krimivonal van benne kidomborítva, hanem a lélektani oldal.
Szabó Szilárd Karl Hendryk egyetemi tanár karakterét játszotta.
– Karl Hendryk kicsit naiv, olyan ember, aki a saját elveihez ragaszkodik, s nem vesz tudomást arról, hogy ezzel bajba sodorhat másokat. Az a személy, aki csak később jön rá arra, hogy sok dolgot elrontott az életében. A nehézséget a megformálásban a nyugodtság okozta, hiszen higgadt ember, amilyen én nem vagyok. Olyan embert kellett alakítanom, aki mintha nem is ebben a világban élne – mondta Szabó Szilárd, aki kiemelte, szerinte a kihívás az volt a csapat részéről, hogy feszültséget tudjanak kelteni. Nem ismerjük a nézők véleményét, de a csendek csendek voltak, nem unalmas csendek. Reméljük, senkit nem riasztottunk el és máskor is velünk tartanak – fűzte hozzá.
Hellen Rollander diáklány, Sir Williem Rollander lányának karakterét ifj. Fleck Krisztina személyesítette meg.
– Szabó Szilárd kereste meg a Zanzafix Társulatot, s engem, hogy elvállalnám-e ezt a szerepet. Nem haboztam, igent mondtam. Az S. K. Társulat rendkívül színes csapat, mindenben segítettek, amiben elakadtam a próbák során – mondta ifj. Fleck Krisztina, aki az előadásban alakított karakteréről elárulta, nem volt könnyű megszemélyesíteni, hiszen Hellen Rollander rendkívül kapzsi, önfejű.
– Az igazi kihívást nekem az jelentette, hogy le kellett néznem egy beteg, tolószékes hölgyet. Olyan hangnemben és stílusban kellett beszélnem a többiekkel is a játékban, ami számomra nehéz volt – tette hozzá a fiatal hölgy, aki szerint jól sikerült a bemutató.
Sir Williem Rollander üzletember szerepét Janus Norbert vitte színpadra.
– Nagy próbatétel elé állító szerepet kaptam. Egy brit üzletembert alakítottam, aki egy komoly ember. A darab nem könnyű, sokat izgultunk, hogyan fogadja a közönség, hiszen az S. K. eddig vidám előadásokat vitt színpadra. Voltak benne humoros pillanatok, ám a mondanivalója komoly – fűzte hozzá Janus Norbert.
Lisa, Koletzky Ánya unokahúga, Szabó Erika elmondta, ő olyan személyt alakított, aki határozott, ugyanakkor szerelemes Karlba, amit nem mutat ki, csak a darab vége felé derül ki. Ányát nagyon szereti.
– Lisának többféle arca van, tele határozottsággal, fájdalommal. Úgy érzem, az egész egy nagy kihívás volt a vígjátékok után, hiszen ez más műfaj. A visszafogottságot úgy alakítottuk, hogy az ne legyen unalmas.
M. Varga Veronika elmondta, ő Mrs. Roper, a Hendryk család bejárónője volt a darabban.
– Agatha Christie-rajongó vagyok, több könyvet olvastam tőle, ám ezt nem tartottam annyira jónak. Dávid kiosztotta a szerepeket s tudtam, hogy megkaptam a bejárónő szerepét. Nehezen fogadtam el, hogy én egy félig alkoholista, minden hájjal megkent nőt játszok. Az én figurám most érett meg, most mertem felvállalni. Jól éreztem magam a szerepemben, függetlenül attól, hogy ez egy lélektani dráma. Ettől is féltem az elején. Most értettem meg, hogy erre is szükség van, hiszen nemcsak komédiázásból áll az élet. Jó a figurám, mert ellensúlyozza ezt a drámát – emelte ki M. Varga Veronika.
Ogden felügyelő, rendőrnyomozó karakterét Firtl Martin játssza.
– Közel állt hozzám ez a szerep, hiszen régebben én is nyomozó szerettem volna lenni, ám mégsem volt egyszerű jól játszanom, de aztán most úgy érzem, sikerült a karaktert jól megformálnom. Ogden egy cinikus-arrogáns ember, aki már úgy jön ki a színpadra, hogy tudta, ő győzött, s nyeregben van – mesélte a fiatalember, akinek ez volt az első darabja a társulatnál. Martin hozzátette, a csapat nagyon jó, segítőkészek.
Nagy Imre egy idősödő angol orvos, dr. Stoner volt, aki a család jó barátja is egyben.
– A pénz nem minden, nem lehet vele mindent megvásárolni és az érzelmeket helyettesíteni. Vannak olyan kitartó emberek, akik úgy megbecsülik társaikat, amilyen állapotban éppen vannak, ha betegek, akkor úgy szeretik őket. Nehezen vágtunk bele a darabba, de aztán megpróbáltunk helyt állni. Már régen előadtuk volna, csak a pandémia többször közbe szólt. Tudomásom szerint Magyarországon ezt még nem játszotta senki – tudtuk meg Nagy Imrétől.
Az előadást a pápai közönség vastapssal jutalmazta. Az S. K. Társulat soron következő előadása a Víg özvegyember lesz, amit április 9-én mutatnak be a nagyérdeműnek.