Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Létszámproblémák a szociális ágazatban?

Pintér-Papp Eszter | 2020.12.02.

A szociális munka napja alkalmából indított sorozatunkban a város szociális ellátórendszerét mutatjuk be. Ezúttal a szociális ágazatban tapasztalható munkaerő-problémákról kérdeztük Szalainé Tihanyi Andreát, Pápa Város Önkormányzatának Egyesített Szociális Intézménye intézményvezetőjét.

– A szociális ágazatra összességében jellemző a szakemberhiány. Hogyan tud ezzel megbirkózni az ESZI?

– Intézményünkben magas a fluktuáció. Az elmúlt hét évben folyamatos volt a szakemberhiány – nálunk évről évre változik, hogy ez melyik területet érinti. A bentlakásos ellátásból 4-5 éve mentek el a legtöbben, de sajnos az elvándorlás folyamatos. Sajnálatos, hogy többségük nagy szakmai tapasztalattal és több éves munkaviszonnyal rendelkező szakember volt. Ők a munkaviszony megszüntetésének okaként az alacsony munkabérre és az egyre nehezebb fizikai terhet jelentő munkavégzésre hivatkoztak. Az egészségügyi végzettséggel rendelkező kollégák már kórházakban dolgoznak, vagy a városban lévő multinacionális cégeknél kaptak munkalehetőséget, jóval magasabb bérekért. A diplomás álláshelyeket is nagyon nehéz, szinte lehetetlen feltölteni, például esetmenedzser vagy családsegítő munkakörben. A folyamatos munkaerőhiány leginkább a Család- és Gyermekjóléti Központban jelentkezik, ahol az üres álláshelyeket folyamatosan, pályázati úton igyekszünk betölteni.

– A szociális területen rendkívül alacsony a bérezés és talán az is gondot okoz, hogy a társadalom előtt nem ismert, hogy milyen fontos munkát végeznek a szociális szakemberek. Önöknél érezhető ennek hatása?

– Az elmúlt években már erkölcsi megbecsülést sem kapnak a szociális szférában dolgozók, az anyagi elismerés pedig már hosszú évek óta várat magára. Az utánpótlás is nagyon siralmas, ezzel nap mint nap találkozunk. Ezt a pályát kevés fiatal választja, de az is gyakori, hogy nem önszántából kerül a szociális területre valaki. Az első hónapokban az induló osztályok létszáma a felére csökken. A képző intézet már több éve  nem tud nappali osztályt indítani, mert nincs kellő létszámú jelentkező. A felnőttképzés indulása is minden évben kétséges. Akik nálunk szeretnének szociális gondozói szakképesítést szerezni munka mellett, azokat támogatjuk és segítjük ebben.

 -A szakemberhiány nem befolyásolja az ellátás biztonságát?

– Két éve a bentlakásos ellátásban túlóra elrendelésével tudjuk biztosítani a folyamatos ellátást. Az önkormányzat 2018. évtől a házi segítségnyújtásban dolgozók részére 24.000 forint ápolási pótlékot biztosít, mely egyébként csak a bentlakásos ellátásba dolgozó kollégák részére kötelező.  A 2019-es évtől pedig a bentlakásos ellátásban dolgozó kollégák és a Család- és Gyermekjóléti Központ dolgozói kapnak végzettségtől függően 10-15-20 ezer forint bértámogatást.  Ez a támogatás nagy segítséget jelent a kollégáknak.

Tavasszal a megnövekedett feladatok ellátására és ezzel egyidejűleg más önkormányzati intézményben felszabadult munkaerő miatt, önkéntes jelentkezés alapján tizenhat főt rendeltek ki más területekről az ESZI-be. Június 30-ával minden kirendelt dolgozó munkaviszonya lejárt. Augusztus hónapban újra kértük az önkormányzati intézmények segítségét és 5 főt maximum 1 hónapra kirendeltek hozzánk.

A kirendelt dolgozók közül 3 fő döntött úgy, hogy a jövőben az ESZI munkatársa szeretne lenni. Jelenleg intézményen belül megoldható a dolgozók átirányítása más részlegre, erre a Teveli úti otthonban és a Gondozási Központban volt eddig szükség.

A kirendelt dolgozók munkája igazán nagy segítség volt, minden területről csak pozitív visszajelzést kaptunk. Nem utolsósorban nekik is volt munkájuk, nem kellett szabadságra menniük, tapasztalatot szereztek egy új területen.





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: