Ön lenne polgárőr?

Tagokat toboroznak a Pápai Polgárőrségbe. Február 23-án vasárnap 10:30-kor kezdődik a toborzó megbeszélés a Hangárban.
A polgárőrség megújítása, dinamizálása segíthet növelni a lakosság szubjektív biztonságérzetét. Az ügyben elsőként Grőber Attila nyilatkozott a Médiacentrumnak.
– Amikor arról beszélünk, hogy közbiztonság, meg biztonságérzet, akkor ez egy több lábon álló feladat. Az egyik lába az a rendőrség, a másik a közterület-felügyelet, és a harmadik, azt gondolom, hogy a polgárőrség. Mi most arra teszünk kísérletet vagy kezdeményezést, hogy a pápai polgárőrséget újjászervezzük, dinamizáljuk, aktivizáljuk. Azt szeretnénk, hogyha minél többen bevonódnának, ha minél több fiatal jelenne meg és érezné magáénak ezt a feladatot.
A városvezető hangsúlyozta, elengedhetetlen, hogy ezek a szervezetek együttműködjenek. Az utcai jelenlétet kell növelni, azzal növekedhetne az emberek biztonságérzete.
Marton Sándor önkormányzati képviselő elmondta, többen jelezték neki fórumokon, hogy lenne igény pápai polgárőrökre.
– Különböző fórumokat tartottunk először a piac területén, ahol nagyon erőteljesen megfogalmazódott ez az igény, hogy gond van a közbiztonsággal, és ennek javítása érdekében tenni kell valamit. Az elmúlt napokban tartott vállalkozói fórumokon pedig ugyanúgy megfogalmazódott, hogy erre szükség van, főleg itt a belvárosi üzlet tulajdonosok körében erős erre az igény. Magát az irodát az önkormányzat biztosítja a polgárőröknek, de pont ezeken a fórumokon merült föl a vállalkozók részéről is, hogy ők hozzájárulnának a polgárőrség működtetéséhez, anyagi hozzájárulással esetleg eszköz, mondjuk bicikli, robogó, illetve akár egy kis személyautónak a biztosításával is. Annak érdekében, hogy elősegítsék az ő járőrözésüket a város területén.
A rendőrség és a polgárőrség között jó az együttműködés – emelte ki Bauer Tibor rendőr alezredes.
– A rendőrségnek a legnagyobb stratégiai partnere a polgárőrség. A pápai járás polgárőrségeivel a múltban is és a jelenben is együttműködünk. Vannak vidéki településen kifejezetten jól működő polgárőr egyesületek, akikkel közös szolgálatot teljesítünk. Ugyanezt szeretnénk a városban is elérni, hogy minél nagyobb létszámú polgárőrségünk legyen. Polgárőrséggel a rendőrség közösen együtt dolgozik, együttműködik közös járőrszolgálatokkal, de én azt gondolom, a legnagyobb jelentősége a polgárőrségnek a jelzésekben van. A város minden területén egyszerre a rendőrök nem tudnak jelen lenni, ez azt gondolom, nem is elvárható. Szükségünk van azokra a jelzésekre, ami alapján a reagáló egységeink oda mennek, ahol gondot, problémát észlel a lakosság, de ezt meg kell valakinek tennie, hogyha az állampolgár nem teszi meg, akkor jó, hogyha egy polgárőr ezt észleli, és jelzést ad a rendőrségnek, és akkor azonnal tudunk rá reagálni.
– Jelenleg is működik a pápai polgárőrség, de túl kevesen vannak. Ezt Bódai Attila elnökhelyettes fejtette ki megkeresésünkre.
-28 emberre lecsökkent a létszám, az előző évekhez képest 54-en voltunk például 2000 előtt. És 7000 órán felül voltak az óraszámok. Minimálisan olyan 35 emberrel talán el lehetne látni, de még akkor is necces. Annak idején mentünk a vasútállomásra, mikor jöttek vissza a diákok az esti vonattal, mindig egy pár kiment. Azt is szeretnénk csinálni, csak nincs kivel. Az a probléma. A rendezvényekre jártunk, a NEJ-re, az összes rendezvényre, ami volt itt a városban 2000-ig, mindenhol ott voltunk.
A városvezetés, a rendőrség és a polgárőrség most szeretne új életet lehelni a pápai polgárőrségbe, ehhez várják az önkénteseket. 14 éves kortól lehet jelentkezni, a gimnazistáknak kecsegtető lehet, hogy a kötelező 50 órás közösségi szolgálatot is eltöltheti a polgárőrségben.