Örök remekek a virtuális térben

Jókai Mór születésének bicentenáriuma alkalmából az író kései, javarészt második feleségéhez írt versei váltak elérhetővé az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Copia nevű virtuális archívumában – tájékoztatta az OSZK az MTI-t..
Az évforduló alkalmából a kézirattárban őrzött hetvenhárom Jókai-vers vált elérhetővé a nemzeti könyvtár digitalizált gyűjteményében – jelentette be a közlemény szerint Rózsa Dávid, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) főigazgatója azon a konferencián, amit a bicentenárium alkalmából rendeztek a nemzeti könyvtárban.
A hetvenhárom versből hatvan Jókai Mór második feleségéhez, Nagy Bellához íródott. Az elérhetővé vált versek közül negyvenhét vers eddig kiadatlan volt, például a Felségfolyamodvány az én Királynémhoz, a Szent testvérszeretet és A Kenyér Bálban című.
A digitalizált kéziratok mostantól szabadon hozzáférhetőek, így a szakmai és irodalomkedvelő közönség mélyebben megismerheti Jókai lírai oldalát – hangsúlyozták.
Mint megjegyezték, a Copia felületére kerülő kéziratok képanyaga jól használható, a felvételek nagyíthatók, a kutatóknak már nem lesz szükségük az eredeti autográfok kézbevételére. Továbbá ezek a dokumentumok jól használhatók az oktatásban is, és azáltal, hogy a Copia bárhonnan ingyenesen elérhető, közelebb hozhatja az érdeklődőket a magyar irodalomhoz.
Illusztráció: Nile képe a Pixabay -en.