Pápán, március idusán…
„Amint a megadott engedmények híre Pápára eljutott, s az eljutott a képzeletnél elébb, egyszerre minden ajkon a szabadság, egyenlőség, testvériség nagy szavai hangzottak – s a zöld, fehér, s vörös színű kokárdák még a csigavérűek mellein is csüggöttek… a nők e napokban csak kokárdák csinálásával foglalkoztak.” – idézte Plosszer Ferenc káplán Historia Domusban írt szavait dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 174. évfordulója tiszteletére ma délelőtt, a Március 15. téren, Pápa Város Fúvószenekarának toborzójával kezdődő városi megemlékezésen mondott ünnepi beszédében.
– Ekkor egy új korszak kezdődött, egy új világ volt születőben, tele nehézségekkel, veszélyekkel. Ma sincs ez másként. Szintén egy veszélyekkel teli korba léptünk, ahol egyszerre kell megküzdenünk illegális migrációval, járvánnyal, energiaválsággal és nemzetközi gazdasági nehézségekkel. Emellett pattanásig feszülnek a húrok a globális világ által uralni kívánt politikai küzdőtéren – mondta dr. Kovács Zoltán, majd arról szólt, hogy a szomszédunkban háború zajlik, aminek eljövetelét még a közelmúltban sem láthattuk előre, melynek hatásai már elértek hozzánk, s mely háború okkal idéz elő szorongást a magyar családokban. A szónok hangsúlyozta, nekünk ebből a háborúból ki kell maradnunk, s történelmi tapasztalatokra hivatkozva úgy fogalmazott, nem lehet olyan nagyhatalmi érdek, ideológia, mely a magyarok számára igazolná a háborút. Tanulnunk kell a történelemből, hiszen a mi érdekünk a béke, amit meg kell őrizni.
Az országgyűlési képviselő rámutatott, a béke megőrzéséhez egységre van szükség, s a 12 pont kezdő mondata – „Legyen béke, szabadság és egyetértés” – szintén arra emlékeztet, hogy közös nemzeti célra van szükség, mely összetart minket. Fontos összetartó erő az a közös akarat, hogy Magyarországon szabad nemzet élhessen független államában. Egy széthúzó nemzet nem maradhat szabad.
A beszédben elhangzott, bár kampány van és tapintható a feszültség, a polgárok példát mutattak Pápán is. A háborús menekültek segítése és befogadása terén tapasztalt összefogás megmutatta, hogy van bennünk közös és ez nagy érték, az egymáshoz tartozásunkat erősíti. Ez az egység a közelmúltban több esetben megmutatkozott, például a koronavírus-járvány idején is, amikor sajnos sok veszteség ért minket, de talpra álltunk.
Dr. Kovács Zoltán emlékeztetett, a magyar történelmet átszövi a küzdelem a szuverenitásért. Birodalmi törekvések mindig is voltak, számunkra azonban a saját érdekeink a legfontosabbak, saját sorsunkról mi akarunk dönteni. Azonban mindig voltak nálunk erősebb hatalmak és belső árulók is, aki azt állították, ha átengedik az irányítást egy birodalomnak, az Magyarországnak jólétet eredményez. Napjainkban is vannak ilyen törekvések, olyanok, akik a brüsszeli bürokratákban látják hazánk számára a lehetőséget. – Ezek a törekvések történelmünk során rendre elbuktak, mert a széthúzásból egységbe kovácsolódott nemzet legyűrte a rákényszerített béklyókat és megmaradt hűséggel magyarnak – mondta dr. Kovács Zoltán, majd Kossuth Lajos száműzetésben leírt szavait idézte: „Az én vezérelvem tehát az: hogy hazánk állami függetlenségét s nemzeti önállását feladni, vagy annak megcsonkításába beléegyezni nemcsak nem kell, de nem is szabad semmi körülmények közt, semmi nyomás miatt, semmi áron.”
A szónok arról is szólt, hogy a mai Európában bizonyos köröknek az a célja, hogy ne nemzetek, csak nemzetiségek legyenek, a kultúra átalakuljon és új hatalmi központok vegyék át az irányítást. Elég hát egyetlen megingás, egy bizonytalan kormány és elveszik az elmúlt évek minden eredménye. – Ilyen történelmi időkben minden nap józan belátásra és higgadt döntésekre van szükség. Aki most össze-vissza beszél, az veszélyt jelent Magyarországra, az emberek biztonságára, gazdaságunkra – mondta a szónok, aki arról is szólt, hogy mindig büszkeséggel tűzzük ki a kokárdát, egykori hőseink emlékére. A történelem nemzeti érdekeink, függetlenségünk megvédésére is kötelez. Soha nem volt akkora a választás tétje, mint most, amikor háború van a szomszédban. – Magyarország békéje és biztonsága a tét. Ezt kell szem előtt tartani. Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza! – zárta beszédét dr. Kovács Zoltán.
Az ünnepi beszédet követően Pápán, március idusán…Thália szekerén címmel ünnepi műsort láthatott az ünneplő közösség. A műsorban közreműködtek a Pápai Vadvirág Művészeti Egyesület Vadvirág Néptáncegyüttese, a Pápai Református Kollégium „Tánc-Lánc” Alapfokú Művészeti Iskola Búzavirág Néptánccsoportja, Benkő Dávid, Németh Dénes Zenekara, a Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola diákjai – felkészítőjük M. Varga Veronika -, a Pápai Petőfi Sándor Gimnázium kórusa – felkészítőjük Nagy Dóra -, a Pápai Nyugdíjasok Érdekvédelmi-Érdekképviseleti Egyesülete és a Honvéd Bajtársi Klub egyesített énekkara – felkészítőjük Szanyiné Csepregi Ilona. A forgatókönyvet készítette és a műsort színpadra állította Boka Gábor, asszisztens Baán Éva, a koreográfiát készítették és társrendezők voltak Müller Anita és Müller Zoltán.
Az 1848 márciusi pápai eseményeket felidéző ünnepi műsort követően adták át a Pápa Város Önkormányzata által alapított kitüntetéseket.
A könnyűzenei életben nyújtott elhivatott tevékenységéért, a fiatalok számára példaértékű lokálpatriotizmusáért és Pápa város hírnevének öregbítéséért Pápa Város Díszoklevelét vehette át Ekanem Bálint Emota énekes, színész.
Az önkormányzat Pápa Város Díszoklevele kitüntetést adományozott Mátyus Aliz, a Pápai Művelődéstörténeti Társaság alelnöke részére helyi közösségi kezdeményezőkészséget, alkotókedvet ösztönző tevékenysége, lankadatlan közösségteremtő lendülete, szakmai elhivatottsága és töretlen lokálpatriotizmusa elismeréseként.
Pápa Város Díszoklevele kitüntetést vehetett át a Hagyományok Hegye Egyesület a természetvédelem és a hagyományőrzés terén tanúsított szemléletformáló tevékenysége, Pápa és környéke történelmi, néprajzi értékeinek megóvása, bemutatása, valamint közösségfejlesztő munkája elismeréseként.
Pápa Város Önkormányzata Pápa Város Díszoklevele kitüntetésben részesítette Nagy József asztalosmestert az asztalosmesterség több évtizedes, kiemelkedő színvonalú gyakorlása, egyházi és civil szervezetek önzetlen támogatása, valamint a Pápa és Térsége Ipartestületben végzett áldozatos tevékenysége elismeréseként.
Pápa Város Díszoklevele kitüntetést vehetett át Sydó Tibor nyugalmazott testnevelő tanár több évtizedes felelősségteljes pedagógiai tevékenysége, kiváló sportolók nevelése és a tömegsport népszerűsítése érdekében végzett fáradhatatlan munkája, példaértékű életpályája elismeréseként.
Magas szintű szakmai felkészültsége, példaértékű életpályája, a gyermekek gyógyítása iránti elhivatottsága és a Covid19-járvány idején tanúsított fáradhatatlan munkája elismeréseként Pápa Városért Érdemérmet vehetett át dr. Bilinszky Zsuzsanna főorvos.
Pápa Város Önkormányzata Pápa Városért Érdemérem kitüntetést adományozott Pápa Város Fúvószenekara részére a város kulturális és közéletében képviselt jövőbe mutató szerepe, több mint egy évszázados értékteremtő tevékenysége, a város hírnevét erősítő kiemelkedő színvonalú és példaértékű zenei, művészeti tevékenysége elismeréseként.
A kitüntetések átadását követően a hagyományokhoz hűen díszsortűz, koszorúzás, majd a katonai díszalegység és a huszárok elvonulása zárta a városi megemlékezést.