Tapolcafői ünnep
Tapolcafő első ismert írásos említése 1276-ból való. Erre emlékezve avattak emléktáblát ma délután a település református temploma mellett, a Tapolcafői Kertbarátkör kezdeményezésére. Az emléktáblát az elmúlt évben, a 745. évforduló alkalmából tervezték felállítani, ám a pandémia miatt erre akkor nem volt lehetőség.
Somogyi Zoltán, a kertbarátkör elnöke a Forrás Népdalkör műsora és Kiss Zoltán szavalata után elmondott beszédében dr. Márfi Gyula nyugalmazott érsek szavait idézte: „Aki a múltat nem ismeri, a jövőt nem érdemli! Azért akarjuk a múltunkat megismerni, hogy méltók legyünk a jövőre.” Az elnök beszédében Petrik Iván főlevéltáros írása alapján idézte fel Tapolcafő történetét, köztük az 1276-os, első írásos emléket, mely egy Kupról Tapolcafőre vezető utat említ. – Most, amikor szűkebb hazánkban, településünkön, ahol élünk, Tapolcafő első írásos említésének emlékére emléktáblát állítunk, kifejezésre juttatjuk, hogy a 745 évre visszatekintő múltunk emlékeinek megőrzése közös érdekünk – hangsúlyozta Somogyi Zoltán.
A beszédet követően Unger Tamás alpolgármester és Somogyi Zoltán leleplezték az emléktáblát.
A mai rendezvényen tartották A 745 éves Tapolcafő képekben című fotópályázat eredményhirdetését. A kiírásra 16 pályázó 69 alkotással nevezett, melyek közül Horváth Géza fotóművész, Gyurom János természetfotós és Tombor Ágnes amatőr fotós választották ki a legjobbakat.
A pályázat legfiatalabb résztvevőjének járó különdíjat Kiss Marcell vehette át. Ugyancsak különdíjat kapott Nagy Zoltán Szolgálati medence című képe. A zsűri döntése értelmében harmadik helyezett lett Megyeri László Az elkötött Örvényes ladik című fotója, második helyen végzett Nagy János A játszótéren című fényképe, míg a pályázat első helyezettje Baloghné Győrffy Szilvia Híd című képe lett.
A pályázatra érkezett alkotásokból kiállítás látható a Tapolcafői Művelődési Házban, ahol emlékbélyegzésre is volt lehetőség.
Somogyi Zoltán az emléktábla-állítás kapcsán a Médiacentrumnak elmondta, a kertbarátkör tagjai egyöntetűen támogatták az emléktábla felállításának gondolatát és sokan tevékenyen is részt vettek a megvalósításban. Az elnök köszönetet mondott Zsegraics Gyula önkormányzati képviselőnek, Kiss Józsefnek, Banai Gyulának, Banai Ferencnek, Patyi Attilának, Megyeri Lászlónak és Dávid Istvánnak az emléktábla felállításában nyújtott segítségükért.
Zsegraics Gyula a Médiacentrum kérdésére úgy fogalmazott, az elmúlt két évtizedre visszatekintve elsőként mindig az jut eszébe, amikor a tapolcafői fiatalokkal a polgármesteri hivatalban gyűltek össze. Akkoriban még semmiféle egyesület, közösség nem működött a településen, most pedig a kultúrházban az egyesületek „egymás kezébe adják a kilincset”. Ezeknek a közösségeknek a működését a város támogatja, így megvalósíthatják azokat a célokat, ötleteket, amelyek előreviszik a települést.