Újévi fogadalmak az egészséges életmódért: Hogyan kezdjünk hozzá?
Az év végi ünneplés zárásaként sokan fogadalmakat tesznek, hogy mit csinálnak majd másként az újesztendőben. Az egyik legnépszerűbb cél az egészségesebb életmód kialakítása. Az egészséges szokások bevezetése mindennapjainkban nemcsak a testi, és lelki egészségünkhöz járul hozzá, de megteremti a lehetőségét annak is, hogy boldogabb, energikusabb életet éljünk. De hogyan kezdjünk neki? Bemutatunk hét, egyszerű és megvalósítható újévi fogadalmat, amely a kívánt cél elérést lehetővé teszi.
1. Több mozgás beiktatása a mindennapokba
Az egészséges életmódnak az egyik legfontosabb pillére a testmozgás. Fogadjuk meg, hogy több aktív mozgással járó programot építünk be mindennapjainkba! Ne gondoljuk, hogy csak a hosszú edzések vagy a súlyzós gyakorlatok számítanak! A séta, a kerékpározás, vagy a tánc is tökéletes mozgásforma. A lényeg, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amiben örömünket leljük! Kihasználhatjuk mozgásra a munkába menetel és hazajövetel idejét, lift helyett választhatjuk a lépcsőt, ebédidőben is kimozdulhatunk egy rövid séta erejéig.
2. Egészséges táplálkozásra való odafigyelés
A táplálkozási szokásainkon való változtatás is remek célkitűzés lehet. A tápanyagokban gazdag ételek, mint a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és a fehérjében gazdag ételek (pl. hal tojás, hüvelyesek) segítenek abban, hogy energikusak maradjunk és elkerüljük a munkaidőben ránk törő fáradtságot. Az édességek, gyorséttermek által kínált ételek vagy a boltok polcairól leemelhető azonnali fogyasztásra kész ételek és ultrafeldolgozott ételek fogyasztása helyett próbáljuk meg a friss, házi készítésű ételeket előnyben részesíteni. Tudatosan figyeljünk az élelmiszereken lévő hozzáadott összetevőkre (cukrok, zsírok és só). A szív, és érrendszer egészsége érdekében kerüljük a magas (0,5 gr felett) transzzsírsavakat tartalmazó élelmiszereket is!
3. Vízfogyasztás növelése
A megfelelő hidratáció kulcsfontosságú a jó közérzethez és a bélflóra egészségéhez. Fogadhatjuk meg, hogy napi 2-2,5 liter vizet megiszunk, férfiak esetében ez egy kicsit több – 3-3,5 liter. A vízfogyasztás nemcsak az anyagcsere-folyamatokat segíti, hanem javítja a bőr állapotát, fokozza az energiát, és elkerülhető vele a dehidráció okozta fejfájás is. Egy praktikus ötlet, cseréljük nagyobb űrtartalmúra poharunkat és másfél óránként igyunk egy pohár vizet.
4. Alvási szokások javítása
Az alvás minősége és mennyisége alapvetően befolyásolja mindennapi teljesítményünket és egészségi állapotunkat. Az újévi fogadalom lehet, hogy 2025-ben a napi rutinunkat úgy alakítjuk át, hogy az alvási időnk és alvásunk minősége javuljon. Alakítsunk ki egy rendszeres lefekvési szokást, száműzzük a hálóhelyiségből a televíziót és egy képernyőket. Teremtsünk nyugodt környezetet az alváshoz szellőztetéssel, megfelelő hőmérséklet beállításával. Kerüljük a hálóban a hideg fehér fény használatát, helyette meleg, sárga fényt használjunk alacsony fényerővel. Lefekvés előtt másfél órával csendesedjünk el, hogy a szervezetünk is felkészüljön a pihenésre. Olvasás, meghitt beszélgetés, kellemes zene hallgatása segíti a testünket, lelkünket felkészülni a pihenésre.
5. Digitális méregtelenítés
A digitális világ folyamatosan jelen van az életünkben, sokszor hajlamosak vagyunk a képernyőn függve tölteni az értékes időnket. Bátran fogadhatjuk meg, hogy bizonyos időszakokban (évente egy hetet, havonta egy napot, naponta egy órát) lelépünk a digitális világból, azaz nem használunk okostelefont, számítógépet vagy tévét. Az így nyert értékes időt tölthetjük a családdal, a barátokkal, könyvolvasással vagy a természetben való pihenéssel. Törekedjünk arra, hogy a társasági életet ne a social media online világában éljük, hanem térjünk vissza az offline módba és személyes éljük meg a kapcsolatainkat!
6. Stresszkezelés és pihenés
Az egészséges életmód nemcsak a fizikai állapotot, hanem a lelki egyensúlyt is figyelembe veszi. Fogadhatjuk meg, hogy 2025-ben nagyobb figyelmet fordítunk a pihenésre és a stressz kezelésre. Próbáljunk beiktatni a mindennapi rutinunkba légző gyakorlatokat, egyszerű relaxáció tartalmazó időszakokat. Teremtsünk magunknak hetente többször „énidőt”, amely során a hangsúly önmagunkra kerül. Olykor egy csendes húsz perc egy adag forró csokival vagy gyümölcsteával, egy kád illóolajjal illatosított fürdő már elengedő lehet a megpihenésre, feltöltődésre, a napi taposómalomból való kiszakadásra. A megfelelő alvás – legalább 7-8 óra éjszakai pihenés – alapvető ahhoz, hogy frissen és kipihenten indulhassunk a következő napnak.
7. Pozitív gondolkodás és hálagyakorlatok
A mentális egészség alapvetően része az egészséges életmódnak. Fogadhatjuk meg, hogy az újévben tudatosan törekszünk arra, hogy pozitív gondolkodásúak legyünk. Ezt támogathatjuk napi hálagyakorlatokkal is, amikor minden este leírunk három dolgot, amiért hálásak vagyunk. Ez segíthet abban, hogy észrevegyük az élet apró örömeit, és fenntartsuk a pozitív hozzáállásunkat. Használjunk pozitív szavakat, mosolyogjunk, a varázsszavak, mint a „kérem” és a „köszönöm” nemcsak a gyermekeknek állnak jól.
És ami a lényeg!
A megfogadott, új életünk megteremtése során rendkívül fontos, hogy reális célokat tűzzünk magunk elé, és kövessük nyomon a fejlődésünket. Határozzunk meg tehát heti vagy havi célokat, amiket aztán teljesíteni is képesek vagyunk. Remek kezdése lehet az egészségesebb életvitel megteremtésének, ha elhatározzuk, hogy január első hetén két nap gyalog jövök haza munkából és hétről, hétre emeljük a célokat. Ne akarjunk egyszerre minden területen változtatni, az apró, de rendszeresen betartott módosítások hosszú távon sokkal sikeresebbek, mint a túlzottan ambiciózus célok, amiket hamar feladunk. A 2024. év lezárása kitűnő alkalom arra, hogy tudatosan építsük fel mindennapi apró szokásainkat, és egy egészségesebb, boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet éljünk, éveket adva ezzel magunknak és szeretteinknek.
Meleg Sándor szavaival kívánnak boldog új évet a Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház Egészségfejlesztési Irodájának munkatársai!
„Újévkor sokan tesznek fogadalmat, hogy megváltoztatják addigi szokásaikat, életvitelüket. A siker egyik kulcsa talán az, hogy nem kell azonnal és mindent megváltoztatnunk, megfogható és kivitelezhető célokra van szükség. Érdemes őket kipróbálni – egy hét erejéig. Utána még egy hétig… meg még egy hétig… és lassan összeáll az az életmódváltás.”
(Forrás: Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház Egészségfejlesztési Iroda, csfk.hu)