Úton a partnerség felé

Partnerkapcsolati egyeztetést tartottak ma a Jókai Mór Közgazdasági Technikumban. Ahogy arról tavaly beszámoltunk, cseh-magyar partnerkapcsolati projekt indul Veszprém vármegye és a csehországi Ústí régió középiskolái között. A teplicei iskolából ezalkalommal hárman látogattak Pápára, hogy letisztázzák a Visegrad Project pályázati anyagának részleteit.
Azt hiszem, pontosan egy évvel ezelőtt, 2024 januárjában kezdődött az első pontja, amikor engem Sinkó Milán, a Parlament közti Cseh-Magyar Baráti Társaság elnöki asszisztense keresett meg egy olyan lehetőséggel, hogy legyünk partnerek az Ústí régió és a Pápai Szakképzési Centrum szakképzési intézményeit tekintve. Én ezt akkor nagy örömmel fogadtam, hiszen egy olyan lehetőség most a szakképzési stratégia mentén az új szakképzési megújulás egyik alappillére, hogy nemzetköziesítés legyen folyamatban, és ebben az iskolában, illetve a többiben is ez nekünk hiány volt. Elindultak a tárgyalások, minek következtében 2024 májusában a cseh delegáció nálunk járt, minek következtében elindultak a megfelelő megbeszélések, és mi, a Pápai Szakképzési Centrum, illetőleg a Pápai SZC Jókai Mór Közgazdasági Technikum és Kollégium, illetve az Acsády iskola képviselői. 2024 novemberében részt vettünk a nagy cseh kapcsolatban, és ott találkoztak az iskolák valójában. Előzetes egyeztetés után már persze bemutatkozások történtek, és a Jókai iskola, illetve az Acsády iskola került kiválasztásra a cseh partnerek között – elevenítette fel az eddig történteket Berta Ildikó.
A Pápai Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, az ilyen és ehhez hasonló kapcsolatok rendkívül hasznosak,hiszen módszereket leshetnek el, stratégiákat, ötleteket adhatnak át egymásnak, kiválaszthatják azokat a jó gyakorlatokat, amit beépíthetnek az itt zajló oktató-nevelő munkába.
Berta Ildikó végül hozzátette, azt gondolja, hogy a mostani látogatás során erre pontot tudnak tenni, az elképzelések konkretizálása ebben a találkozóban fog kikristályosodni. Bízunk benne, hogy hamarosan, még ebben az évben megkezdődhet a közös munka.
Kádi Attiláné Patus Viktória arról beszélt, hogy örömteli számukra, hogy a csehországi Teplice városából vendégeket fogadhatnak. Teplicében található az a közgazdasági akadémia, akikkel szeretnénk partneriskolai kapcsolatot kialakítani. A korábbiakban iskolánk delegációja már járt Teplicében, konkrétan ebben az iskolában is. Megismerkedtünk a kollégákkal, és azóta többször is konzultáltunk egymással elektronikus formában, online formában, és tulajdonképpen a projektnek a részleteit már elkezdtük megbeszélni, átgondolni, de igazából a mai nap hivatott arra, hogy a lehető legrészletesebben, legalaposabban kidolgozzunk minden kérdést, és reményeink szerint a mai napon el is készül az a pályázati anyag, amit aztán a Visegrad Project keretében szeretnénk benyújtani.
No de mi is az a Visegrad Project?
A Visegrádi Alap feladata a V4-et alkotó országok közötti szorosabb együttműködés elősegítése.
Tulajdonképpen V4-es országokon túl még egy-két ország csatlakozott a projekthez, mindenféleképpen iskolák közötti valós határátlépéssel járó együttműködést kell megvalósítani, tehát nem lehet az online térben bonyolítani a kapcsolatokat, és tulajdonképpen ezzel a csehországi iskolával szeretnénk mi együttműködni. Mi úgy gondoljuk a kollégáimmal, hogy elsősorban a fenntarthatóság, esetleg a kulturális örökség, művészetek témakörében gondolkodnánk, de hát természetesen kíváncsiak vagyunk arra, hogy a csehországi partner mit szeretne, mit vár tőlünk – magyarázta a Pápai SZC Jókai Mór Közgazdasági Technikum és Kollégium igazgatója.