Kékfestős tanácskozás Nagynyárádon
A magyarországi kékfestő mesterség 2015-ben felkerült a Szellemi Kulturális Örökség jegyzékére. Három évvel később UNESCO is egyhangú támogatással felvette az európai kékfestés hagyományát „Az emberiség szellemi kulturális öröksége” reprezentatív listájára is. Az UNESCO dokumentumot a Gróf Esterházy Károly Múzeum Kékfestő Múzeumában adták át ünnepélyes keretek között 2019-ben. Erre a jeles alkalomra is emlékeztek XXIII. Országos Kékfestő Fesztiválon Nagynyárádon, ahol dr. Méri Edina szakmai vezető képviselte a pápai múzeumot.
A fesztivál kapcsán egy tanácskozást is szerveztek, melyen a hazai és a különböző országok kékfestői osztották meg tapasztalataikat az örökségvédelem óta eltelt öt évről, valamint hogy a szakma védelmében miben látják a további együttműködés lehetőségét. A tanácskozást dr. Csonka Takács Eszter koordinálta, aki a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre igazgatója.
A tanácskozáson résztvevő családok pozitívan nyilatkoztak az UNESCO adta elismertség előnyeiről, ám a felszólalásokból kitűnt, hogy minden ország képviselője más és más problémával küzd. A tapasztalatok megosztásában egy valami viszont közös volt. A kékfestés ismertsége és a termékek utáni kereslet 2019-ig emelkedő pályára került, ám ez a folyamat a világjárvánnyal megtört. A visszaesés 5 év után is érezhető, olyannyira, hogy a szakma fennmaradását továbbra is veszélyezteti. Igaz, tette hozzá dr. Méri Edina, az UNESCO-elismerés jót tett a mesterség ismertségének.
Felmerült még az iparjogvédelem kérdése is, mely a kékfestő szakmának aktuális problémája, megoldandó feladata. A kékfestést iparjogvédelmi oltalom alá kell helyezni, megvédeni annak értékeit, hagyományait, melyek azt egyedivé tették és teszik. Ezt a javaslatot a mesterekkel való egyeztetést követően dr. Méri Edina fogalmazta meg és tárta a tanácskozás résztvevői elé.
A tanácskozás összegzése során Csonka Takács Eszter felsorolta a pályázati lehetőségeket, majd felvetette, hogy mivel az állam szerepe is korlátozott – több kulturális tevékenységben van jelen – ezért érdekeik képviselésére egy egyesületi formába kellene tömörülniük. A felvetést a résztvevők egyhangúlag támogatták és erről egy szándéknyilatkozat is született.
Fotó: Nagynyárád Facebook oldala