Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KULTÚRA

Második világháborús emlékséta

Horváth Andrea | 2025.03.26.

Pápát három alkalommal bombázták a második világháborúban. Egyszer 1944 októberében, majd 1945 márciusában két alkalommal is, 22-én és 25-én. Az utolsó bombázás 80. évfordulója kapcsán Babos Tibor egy emléksétát szervezett, végigjárva az érdeklődőkkel az érintett helyszíneket. A séta végállomása a második világháborús emlékmű volt, ahol mécsest gyújtottak az áldozatok emlékére.


 

Babos Tibor Szombathelyen részt vett egy hasonló rendezvényen, az adta az ötletet, hogy Pápán is szervezzen a város bombázásának emlékére egy sétát. – Nekem már a 70. évfordulóra 2015-ben is volt ötletem, hogy rendezzünk egy ilyen megemlékezést a város bombázásával kapcsolatosan. Akkor egy kis akadályba ütköztem, de aztán elröppent ez a röpke 10 év, és idén január elején felkerestem alpolgármester asszonyt, és előálltam ezzel az ötlettel, hogy mi lenne, hogyha megemlékeznénk a bombázás 80. évfordulójáról. Szerencsére örült ennek az ötletnek – mesélte a szervező.

 

A II. világháborúban Pápa első bombázása 1944. október 13-án volt. – Ez az északnyugati részét érintette Pápának, tehát a Vasút utcát, a mai Áchim András utcát, az Attila meg az Árpád utcát. Nyilván valószínűleg textilgyár lehetett a célpont, és a vasútállomás, illetve a vasút környéke.Kilenc halott volt ezután a bombázás után.

A második bombázás 1945. március 22-én érte a várost, ekkor 92 áldozatot találtak a romok alatt, a harmadik bombázás március 25-én volt, virágvasárnapon. Ennek 80. évfordulóján szervezte Babos Tibor a sétát. – Ennek az volt a különös veszélye, hogy tulajdonképpen ez légiriadó nélkül érkezett, és egyszer csak megjelentek a repülőgépek, és elkezdték bombázni a várost. Ez már amerikai és szovjet bombázás volt tulajdonképpen, és szerencsére ez volt az utolsó légitámadás, itt viszont több mint 50 halott volt. Itt a Fő tér nyugati részét érintette ez a légitámadás.

 

Az emlékséta nem érintette az összes bombázás helyszínét, Babos Tibor állította össze az útvonalat. A Sárkány utca fontos kiindulópont volt számára. – Azért kezdtük itt a megemlékezésünket, mert Somfainé Pados Mária nevét ismerik a régebbi pápaiak, és ennek a pedagógusnak és festőművésznőnek a szülei és a húga laktak itt a Sárkány utcában. Március 22-én sajnos telitalálatot kapott a házuk, és mind a hárman itt haltak meg.

A Kossuth utcán is több helyütt megállt a csoport, először a postánál, majd az út túloldalán levő épületnél is. – Azt teljesen letarolta egy bomba, sokáig az egy üres telek volt, valamint a postaépület széle is elég rendesen megsérült, valamint a környező házak is. Megállunk a belvárosi irodaháznál is, ott volt egy német főhadiszállás volt, az is telitalálatot kapott.

 

Fő tér, Flórián utca és a második világháborús emlékmű is szerepelt a séta útvonalában. Schmidt Orsolya a korabeli sajtóból olvasott fel részleteket, Babos Tibor pedig verset mondott. A résztvevők közül többen is megosztották személyes élményeiket a jelenlevőkkel a város bombázása kapcsán.

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben:

0FPS