Ne csak a tyúkokra gondolj, fogyassz tyúkhúrt!
A tavasz csodaszere még akkor is, ha a „csodaszer” persze mondhatni túlzás, de az biztos, hogy egy próbát megér. A tyúkhúr nemcsak remek saláta, hanem számtalan fogás is készíthető belőle. Vagyis ne csak a nagyi tyúkjainak engedd, hogy csipegessék. Szedj belőle, hogy Neked is legyen!
A tavaszi C-vitamin forrásunk lehet, ha a nyers, zsenge hajtásait fogyasszuk. Egész évben virágzik és lehet gyűjteni!
FONTOS!
Szigorúan csak a fiatal hajtásokból szedjél, fehér, csillag alakú kicsinyke virágairól könnyen felismerhető. Ha álmatlanságtól, elhízástól, szemgyulladástól szenvedsz, akkor lehet ez is a megoldás.
Márciustól novemberig virágzik
Összetéveszthető a mezei tikszemmel, amelynek a virágai téglavörösek vagy kékek, ezért fontos, hogy a megkülönböztetés érdekében csak virágzó példányokat gyűjtsük. A növény szára, levelei és virágai is ehetőek. A kis fiatal levelek lédúsak, salátákhoz, zöldséges és egytálételekhez isteni. Mivel szaponint tartalmaz, ezért csak mértékkel egyél belőle.
Köhögős nyavalyákra, tavaszi tisztítókúrákhoz is kiváló
néhai Szabó György, Gyuri bácsi, a bükki füves ember azt mondta, a tyúkhúr tea nagyon jó koleszterincsökkentő. Zsíroldó tulajdonsága teszi javítja az epe működését. Napi egy csészével ajánlott fogyasztani, étkezés előtt. Korlátlan ideig fogyasztható. A népgyógyászatban légúti betegségekre, köhögésre, valamint emésztési zavarokra is használják. Segíti a máj és a vese működését, kőoldó hatással is rendelkezik.
Ezt főzd meg!
Tyúkhúros-vadnövényes tészta
A tésztát a szokott módon megfőzzük. A szalonnát apró kockákra vágva kisütjük. A tyúkhúrról eltávolítjuk az elszáradt részeket, a fokhagyma-zölddel és kígyóhagymával, bébispenóttal és egy kis friss és nyers csalánnal együtt alaposan megmossuk. A zöldeket és a tyúkhúrt apróra vágjuk, belekeverjük a tejfölbe. Add hozzá a szalonnakockákat. A tésztát belekeverjük a masszába, tedd izgalmassá reszelt parmezánsajttal, és csak a legvégén sózzuk és borsozzuk.
Egészséges, tavaszi napokat!