Száj- és körömfájás – Újabb intézkedések

A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokat – elsősorban a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, valamint több vadon élő fajt – például őz, vaddisznó – érinti. A vírus leggyakrabban közvetlen érintkezéssel – élőállatok közötti fertőzéssel – terjed, de a betegség könnyen terjed közvetett módon is: állati termékekkel (kezeletlen nyers tej, fertőzött takarmány), tárgyak és az állatok közelében dolgozó személyek útján is (ruházaton, lábbelin, járművön, állatorvosi eszközökön keresztül) és akár a széllel is.
A ragadós száj- és körömfájás hetekkel ezelőtt jelent meg hazánkban, terjedésének megakadályozása érdekében most újabb intézkedések léptek életbe.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja a figyelmet, hogy április 20-ától Magyarország egész területén, valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljeskörűen kell rögzíteni. Az intézkedés célja az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.
Minden olyan személyt, aki belép a telepre, de nem szerepel a – már megszokott – jelenléti íven, valamint minden olyan gépjárművet, amely nem tartozik a mindennapi telepi munkavégzéshez szükséges járművek közé, a látogatási naplóban naprakészen rögzíteni kell. A napló hiánytalan vezetéséért a telepvezető/tartó/tulajdonos felel.
Amennyiben az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.
A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden állategészségügyi szabályt és járványvédelmi előírást:
• Csak az lépjen be az állattartó telepre, akinek jelenléte elengedhetetlen.
• Minden be- és kihajtó járművet alaposan fertőtlenítsenek.
• Használjon tisztán tartott munkaruhát és lábbelit az állatok közelében.
• Az állatgondozáshoz használt eszközöket, gépeket rendszeresen tisztítsa, és ne adja kölcsön más telepre!
• Ne használjon más gazdaságból származó takarmányt, almot vagy eszközt – ezek ne kerüljenek be a saját telepre!
Pápa környékén több állattartó telep esetében is lezárták a bevezető utakat a fertőzés megelőzése érdekében. Kérjük a környéken közlekedőket, tartsák be a szabályozást, segítsék a gazdákat a védekezésben!