Szavalóverseny és Vargha találkozó Nemesgörzsönyben
15. alkalommal rendeztek országos szavalóversenyt Görzsönyi Vargha Gyula statisztikus, költő, műfordító, a jog- és államtudományok doktora, a nemesgörzsönyi iskola névadója tiszteletére és 2. alkalommal kapcsolódott hozzá a Vargha családi találkozó. A Dancs Ferenc kávai tanító és munkatársai által életre hívott kezdeményezésnek ezúttal a nemesgörzsönyi Vargha Gyula Református Óvoda és Általános Iskola adott otthont április 29-én, de a rendezvényben több mint egy évtizede partner Bénye-Káva Általános Iskola (Káván született Vargha Gyula) és az üllői általános iskola (Üllő a költő lakhelye volt) diákjai is megmérették magukat.
A szavalóverseny megnyitóján Márkus Mihály esperes mondott igei köszöntőt, majd Győrffy Balázs országgyűlési képviselő, a görzsönyi iskola igazgatótanácsának elnöke és Békefi Imre igazgató köszöntötte a versenyző diákokat és a Vargha család tagjait. Az ünnepi megnyitón mindhárom intézmény felkötötte szalagját az iskolazászlóra, Dancs Ferenc kávai tanító pedig különleges ajándékot adott át a nemesgörzsönyi iskolának: a Vargha család családfáját bemutató kiadványt, melyet hosszú évtizedek kutatómunkájával készített el. A három intézmény egy másik ajándékot is átvehetett a rendezvényen, egy-egy vadkörtefa csemetét kaptak elültetésre.
Az általános iskolások szavalóversenyét négy korcsoportban rendezték meg, összesen 55 diák részvételével. A versenyzők Vargha Gyula mellett választhattak Szász Póla versei közül, de volt, aki a költő valamelyik leszármazottjának költeményével állt színpadra. Az öttagú zsűrit a három iskola egy-egy pedagógusa és két Vargha leszármazott alkotta.
A szavalóversennyel párhuzamosan a diákokat kézműves foglalkozás és udvari játékok sora várta, de a Vargha fa segítségével a költő több versével is megismerkedtettek játékos formában, Dancs Ferenc pedig élő történelemórával készült az érdeklődők számára. A programot istentisztelet és koszorúzás tette teljessé. A rendezvényen Vargha Gyula és Szász Póla több leszármazottja is részt vett az ország minden részéből, számukra ez a nap nemcsak a felmenőik tiszteletére rendezett szavalóversenyről, hanem egy különleges családi találkozóról is szólt.