Tabletek a múzeumokban
Újabb interaktív lehetőséggel gazdagodott a Gróf Esterházy Károly Múzeum helytörténeti tárlata és a Kékfestő Múzeum állandó kiállítása. A látogatók ezentúl tableten a kiállításhoz kapcsolódó rövid videókat tekinthetnek meg és plusz információkat tudhatna meg a QR kód beolvasását követően.
A Gróf Esterházy Károly Múzeum Esterházy-kastélyban látható helytörténeti anyaga három teremben kapott helyet. – Az első terem az az őskortól a honfoglalás koráig tart, a második az a középkor, illetve a helyi egyháztörténetet öleli fel, és a harmadik terem pedig a török időszakot, illetve a kora újkort foglalja magába – mondta Mocsári Mária régész.
A múzeum januárban zárva tart, ez idő alatt folytatódik a helytörténeti anyag rendszerezése. A februári nyitáskor a látogatók már tablettel is megtekinthetik a tárlatot. A régész el is magyarázta az eszköz működését: – A kiállításban különböző helyekre QR kódokat helyeztünk el, amin plusz információkat kaphatnak a kiállítás tárgyairól, illetve azok készítéséről. Kétféle QR kódunk van. Az egyik esetben teljes leírást kaphatnak a vitrinben vagy a mellette, körülötte látható tárgyakról. A másik esetben rövid videók tekinthetők meg ezeken a QR kódokon, ezeket meg lehet nézni, hogyan is készültek az adott eszközök.
A Kékfestő Múzeum állandó kiállításához is készült tabletes applikáció. A cél itt is a plusz információszolgáltatás volt, interaktív formában. – Vannak csodálatos gépeink, és a tableten található írásos vagy videós anyagok segítségével ezeket működésben tudjuk bemutatni. Ha a látogatók a tárlatvezetésre várva vagy a tárlatvezetés után használják azt az applikációt, akkor teljesebb képet kaphatnak a kékfestés folyamatáról – mondta dr. Méri Edina szakmai vezető, aki hozzátette: a Petőfi-házban is elérhető a tabletes interaktív anyag.